Բաքուն նպատակ ունի խարխլել Արցախի տնտեսության հիմքերը, բնակչությանը զրկել եկամտի աղբյուրից. ԱՀ դատախազություն
Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ: Այս մասին հայտարարություն է տարածե; Արցախի դատախազությունը:
Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է. «Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
- Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը զավթած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը և ղեկավարող կազմը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»:

Генпрокуратура Арцаха начала уголовные производства в связи с блокированием Азербайджаном дороги Степанакерт-Горис
Генпрокуратура Арцаха начала уголовные производства в связи с блокированием Азербайджаном дороги Степанакерт-Горис.
В сообщении генпрокуратуры Арцаха говорится:
В связи с указанными деяниями Генеральная прокуратура Республики Арцах инициировала уголовные процессы, следователями были произведены следственные действия, Службой Национальной Безопасности Республики Арцах организованы оперативно-розыскные мероприятия, в результате которых полученными данными доказанно, что:
- подавляющее большинство граждан Азербайджана, занимающих дорогу Степанакерт-Горис и члены их руководящего состава являются бывшими или действующими сотрудниками спецслужб.
- поднятая экологическая проблема используется только как способ оправдать собственные действия и придать им здравый вид.
- Азербайджан преследует цель подорвать основы экономики Республики Арцах, лишив население источника дохода и рабочих мест.
- действия граждан Азербайджана противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и зафиксированному в нем статус-кво.
-граждане Республики Арцах, как коренные жители и правообладатели этой территории, имеют право распоряжаться, владеть и пользоваться землей, окружающей природной средой и недрами этой территории в силу международного права, а Азербайджан всячески пытается игнорировать и нейтрализовать это право.