Բաքուն նպատակ ունի խարխլել Արցախի տնտեսության հիմքերը, բնակչությանը զրկել եկամտի աղբյուրից. ԱՀ դատախազություն
Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ: Այս մասին հայտարարություն է տարածե; Արցախի դատախազությունը:
Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է. «Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
- Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը զավթած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը և ղեկավարող կազմը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»:

Artsakh General Prosecutor's Office launched criminal proceedings in connection with Azerbaijan's blocking of Stepanakert-Goris road.
The report of the Artsakh Prosecutor General's Office says:
Beginning December 12 this year, a group of Azerbaijani citizens posing as environmentalists illegally occupied the road connecting Artsakh with Armenia under a false pretext, thus stopping movement and severing the only connection between Artsakh citizens and the outside world. For two days, Azerbaijan deliberately cut off the gas supply from Armenia to Artsakh.
The Office of the Public Prosecutor of the Republic of Artsakh initiated criminal proceedings in connection with the mentioned actions, the investigators carried out investigative actions, the National Security Service of the Republic of Artsakh organized operative-search measures as a result of which it is proved by the obtained data that
- the overwhelming majority of citizens of Azerbaijan occupying the Stepanakert-Goris road and members of their leadership are former or acting employees of special services.
- the environmental issue raised is only used as a way to justify their own actions and make them look sensible.
- Azerbaijan aims to undermine the foundations of the economy of the Republic of Artsakh, depriving the population of a source of income and jobs.
- the actions of the citizens of Azerbaijan contradict the provisions of the trilateral statement of November 9, 2020 and the status quo fixed therein.
-the citizens of the Republic of Artsakh, as indigenous residents and owners of this territory, have the right to manage, own and use the land, natural environment and subsoil of this territory by virtue of international law, while Azerbaijan is trying to ignore and neutralize this right.