Ադրբեջանի «բնապահպանների» առաջարկները բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար. Արայիկ Հարությունյան
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ դիպուկ է նկատել, որ Ղարաբաղյան խնդիրը որպես ժառանգություն մնացել է Խորհրդային Միությունից: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում կատարած գրառման մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի՝ Կաշենի հանքավայր այցի պահանջին, ապա իրականությունն այն է, որ ս. թ. դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար:
Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն պայմանները, որոնց պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ բնապահպանների այց հանքավայր:
Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր: Դրանից հետո նրանք սկսել են ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը՝ ոչ միայն հարուցելով լուրջ հումանիտար խնդիրներ Արցախի 120 հազար բնակչության համար, այլ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմեր ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Հուսով ենք՝ ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև եռակողմ հայտարարության կետերի պահպանման կարևորության հարցը:
Այդուհանդերձ, չնայած ադրբեջանական կողմի խախտումներին՝ արցախյան իշխանությունները այսօր էլ հայտարարում են, որ կառուցողական են տրամադրված և պատրաստ են որպես բանակցային լիիրավ կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում:

Proposals of the "environmentalists" of Azerbaijan have been absolutely unacceptable for Artsakh: President Harutyunyan
During the press conference held on December 23, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, very accurately noted that the Karabakh problem was left as a legacy of the Soviet Union, ARMENPRESS reports Artsakh President Arayik Harutyunyan announced in a post on his Facebook page.
"As for the visit of Azerbaijani "environmentalists" to mines, the reality is that this year, on December 3, after blocking the only road connecting Artsakh to Armenia for the first time, the Azerbaijani side, through Russian peacekeepers, forwarded written proposals to Artsakh authorities, which had little to do with environmental issues and were completely unacceptable to Artsakh. Despite this, the Artsakh side showed a constructive approach, conveying to the Azerbaijani side through peacekeepers the conditions under which they would be ready to allow Azerbaijani environmentalists to visit the mine," said the Artsakh president.
He added that the Azerbaijani side did not comply with the conditions of the Artsakh side and their response was to block the road for a long time, not only creating serious humanitarian problems for the 120 thousand people of Artsakh, but also grossly violating the 2020 points of the trilateral declaration of November 9.
"We hope that during today's meeting of the foreign ministers of the Russian Federation and Azerbaijan, the issue of the importance of maintaining the points of the trilateral declaration was also discussed," emphasized the Artsakh president. Nevertheless, despite the violations of the Azerbaijani side, the Artsakh authorities still declare today that they are constructively disposed and are ready to engage as a negotiating party in the discussions of any issue related to Artsakh.