Ռուսաստանը պայմանավորվել է Ադրբեջանի հետ գազի մատակարարումների ավելացման հարցում
Փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պայմանավորվել է Ադրբեջանի հետ ներքին սպառման համար գազի մատակարարումների ավելացման վերաբերյալ։
«Ադրբեջանի հետ կա պայմանավորվածություն՝ ավելացնելու մեր մատակարարումները, քանի որ նրանք դեռևս ունեն գազի դեֆիցիտ», - ասել է նա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այդ երկրում գազարդյունահանման ավելացումից հետո հնարավոր կդառնա նրա հետ սվոփների քննարկումը։
«Հետագայում, երբ նրանք ավելացնեն գազարդյունահանումը, մենք կկարողանանք քննարկել նաև սվոփները»,- ասել է Նովակը։
Ավելի վաղ Նովակը հայտնել էր, որ Ռուսաստանը բանակցություններ է վարում Ղազախստանի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչների հետ՝ ավելացնելու գազի մատակարարումն այդ երկրների ներքին շուկաներ՝ այդ երկրներում վառելիքի աճող պահանջարկի հետ կապված։
Նա նաև նշել է, որ Չինաստան ռուսական մատակարարումները կարող են կազմել տարեկան 100 մլրդ խորանարդ մետր, ընդ որում՝ կա Թուրքիայով դրանք ավելացնելու հնարավորություն։

Alexander Novak: Russia reached agreement with Azerbaijan on increase of natural gas deliveries
Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak informed TASS that Russia has reached agreement with Azerbaijan to increase natural gas supplies for domestic consumption of that countryNews.am reports.
"There is an agreement with Azerbaijan to increase our supplies because they still have a gas deficit," he said.
"In the future, when they increase gas production, we will be able to discuss swaps as well," Novak said.
Before that, he had informed that Russia is conducting negotiations with the representatives of Kazakhstan and Uzbekistan about increasing natural gas supplies to the domestic markets of those countries, in connection with the growing demand for fuel in those countries.
Also, he noted that Russian natural gas supplies to China can amount to 100 billion cubic meters per year, and that there is a possibility to increase them through Turkey.