Ռուսաստանը պայմանավորվել է Ադրբեջանի հետ գազի մատակարարումների ավելացման հարցում
Փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պայմանավորվել է Ադրբեջանի հետ ներքին սպառման համար գազի մատակարարումների ավելացման վերաբերյալ։
«Ադրբեջանի հետ կա պայմանավորվածություն՝ ավելացնելու մեր մատակարարումները, քանի որ նրանք դեռևս ունեն գազի դեֆիցիտ», - ասել է նա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այդ երկրում գազարդյունահանման ավելացումից հետո հնարավոր կդառնա նրա հետ սվոփների քննարկումը։
«Հետագայում, երբ նրանք ավելացնեն գազարդյունահանումը, մենք կկարողանանք քննարկել նաև սվոփները»,- ասել է Նովակը։
Ավելի վաղ Նովակը հայտնել էր, որ Ռուսաստանը բանակցություններ է վարում Ղազախստանի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչների հետ՝ ավելացնելու գազի մատակարարումն այդ երկրների ներքին շուկաներ՝ այդ երկրներում վառելիքի աճող պահանջարկի հետ կապված։
Նա նաև նշել է, որ Չինաստան ռուսական մատակարարումները կարող են կազմել տարեկան 100 մլրդ խորանարդ մետր, ընդ որում՝ կա Թուրքիայով դրանք ավելացնելու հնարավորություն։

Россия договорилась с Азербайджаном об увеличении поставок газа
Вице-премьер Александр Новак заявил ТАСС, что РФ договорилась с Азербайджаном об увеличении поставок газа для внутреннего потребления этой страны.
''С Азербайджаном есть договоренность об увеличении наших поставок, так как у них пока еще есть дефицит газа'', - сказал он.
По словам вице-премьера, после увеличения добычи газа в этой стране станет возможно обсуждение с ней свопов.
В дальнейшем, когда они увеличат добычу газа, мы сможем обсудить и свопы'', - сказал вице-премьер.
Ранее Новак заявил, что Россия проводит переговоры с представителями Казахстана и Узбекистана об увеличении поставок газа для внутренних рынков этих стран в связи с растущим потреблением в них этого топлива.
Он также отметил, что российские поставки в Китай могут составить 100 млрд куб. м в год, притом, что есть возможность увеличить их через Турцию.