Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել ի պատասխան Արևմուտքի կողմից նավթի և նավթամթերքների սահմանային գների ներդրման
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել՝ ի պատասխան Արևմուտքի կողմից նավթի և նավթամթերքների սահմանային գների ներդրմանը: փետրվարից արգելելով դրա մատակարարումը այս սահմանափակումին միացած գնորդներին։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է երեքշաբթի, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«<...> Ռուսական նավթի և նավթամթերքի մատակարարումն օտարերկրյա իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց արգելվում է, պայմանով, որ այդ մատակարարումների պայմանագրերը ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն նախատեսում են գների առավելագույն մեխանիզմի կիրառում: Սահմանված արգելքը գործում է վերջնական գնորդին առաքումների բոլոր փուլերում»,- ասված է հրամանագրում։
Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի փետրվարի 1-ից և գործելու է մինչև 2023 թվականի հուլիսի 1-ը։ Սույն հրամանագրով սահմանված նավթի մատակարարումների արգելքը կգործի անմիջապես փետրվարի 1-ից, իսկ ռուսական նավթամթերքի մատակարարման արգելքը՝ «Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության որոշած օրվանից, բայց ոչ շուտ, քան սույն հրամանագրի ուժի մեջ մտնելու օրվանից»։

Putin bans oil supplies at capped prices from February 2023
Russian President Vladimir Putin bans supplies of Russian oil and petroleum products from next February to legal entities and individuals that use the price ceiling mechanism in contracts for such supplies, TASS reports.
"Supplies of Russian oil and petroleum products to foreign legal entities and individuals are prohibited on condition that contracts for such supplies expressly or indirectly stipulate use of the ceiling price fixing mechanism. The established plan is applied at all stages of supplies until the end buyer," the document stipulates.
The ban on oil supplies will be effective from February 1, 2023, according to the decree introducing tit-for-tat measures against the price ceiling. The Russian government will fix the date for the ban on supplies of petroleum products.