Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել ի պատասխան Արևմուտքի կողմից նավթի և նավթամթերքների սահմանային գների ներդրման
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել՝ ի պատասխան Արևմուտքի կողմից նավթի և նավթամթերքների սահմանային գների ներդրմանը: փետրվարից արգելելով դրա մատակարարումը այս սահմանափակումին միացած գնորդներին։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է երեքշաբթի, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«<...> Ռուսական նավթի և նավթամթերքի մատակարարումն օտարերկրյա իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց արգելվում է, պայմանով, որ այդ մատակարարումների պայմանագրերը ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն նախատեսում են գների առավելագույն մեխանիզմի կիրառում: Սահմանված արգելքը գործում է վերջնական գնորդին առաքումների բոլոր փուլերում»,- ասված է հրամանագրում։
Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի փետրվարի 1-ից և գործելու է մինչև 2023 թվականի հուլիսի 1-ը։ Սույն հրամանագրով սահմանված նավթի մատակարարումների արգելքը կգործի անմիջապես փետրվարի 1-ից, իսկ ռուսական նավթամթերքի մատակարարման արգելքը՝ «Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության որոշած օրվանից, բայց ոչ շուտ, քան սույն հրամանագրի ուժի մեջ մտնելու օրվանից»։

Путин подписал указ об ответных мерах на введение потолка цен на российскую нефть
Президент России Владимир Путин подписал указ об ответных мерах на введение Западом потолка цен на российскую нефть, запретив с февраля ее поставки покупателям, которые примкнули к этому ограничению. Документ опубликован во вторник.
"<…> Запрещаются поставки российских нефти и нефтепродуктов иностранным юридическим и физическим лицам при условии, что в контрактах на эти поставки прямо или косвенно предусматривается использование механизма фиксации предельной цены. Установленный запрет применяется на всех этапах поставок до конечного покупателя", - говорится в указе.
Документ вступает в силу с 1 февраля 2023 года и действует до 1 июля 2023 года. Запрет на поставки нефти, установленный этим указом, будет применяться непосредственно с 1 февраля, а запрет на поставки российских нефтепродуктов - "с даты, определяемой правительством РФ, но не ранее чем со дня вступления в силу настоящего указа". Кабмину поручено определить эту дату и принять акты, направленные на реализацию соответствующего запрета.
При этом президент РФ отдельным пунктом оставил за собой право принимать специальные решения об осуществлении поставок нефти и нефтепродуктов, осуществление которых запрещено этим указом, передает ТАСС