44-օրյա պատերազմի գործերով 300-ից ավելի ահաբեկիչներ են նույնականացվել. ՀՀ ՔԿ նախագահ
44-օրյա պատերազմի ընթացքում առնվազն 12 ահաբեկչական խմբավորումների անդամ 4000–ից ավելի անձանց վերաբերյալ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել։ Նրանցից շուրջ 300 ահաբեկիչներ նույնականացվել են։ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
Նրա խոսքով` մեծ մասի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Այդ քրգործերի արդյունքում այն անձանց վերաբերյալ, որոնց արարքները հիմնավորվում են, միջազգային հետախուզում է հայտարարվում այն տրամաբանությամբ, որ հնարավորության դեպքում նրանք Հայաստանում կամ այլ երկրում կկանգնեն դատարանի առաջ»,– ասաց ՔԿ նախագահը։
Նա շեշտեց, որ հիմնավորվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կատարված բազմաթիվ հանցագործություններ ինչպես մարդկության դեմ ուղղված, այնպես էլ ագրեսիվ պատերազմ հրահրելու, վարելու, չթույլատրված զինատեսակներ կիրառելու, գերիներին խոշտանգելու, գերեվարված անձանց սպանելու, դիակների նկատմամբ անարգանք դրսևորելու վերաբերյալ։
Քյարամյանը հայտնեց, որ բոլոր հանգամանքները փաստագրվել, հիմնավորվել են և նաև օգտագործվում են միջազգային հարթակներում։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից առերևույթ հանցագործություններ կատարելու առթիվ քրգործեր են հարուցվել ինչպես Արցախյան 44-օրյա պատերազմին վերաբերող, այնպես էլ հետագայում 2021 թ. մայիսի, նոյեմբերի ներխուժումներով պայմանավորված, 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքերով, քրեական վարույթներ կան նաև Հին թաղեր–Խծաբերդի դեպքերով պայմանավորված։

Следственные структуры в Армении смогли идентифицировать порядка 300 террористов, воевавших на стороне Азербайджана в период 44-дневной войны в Нагорном Карабахе. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил в интервью Общественному телевидению председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян.
"У нас есть идентификация по 300 лицам. Против большей части из них на данном этапе осуществляется уголовное преследование", - сказал он.
Глава СК также отметил, что следствием установлены факты многочисленных преступлений со стороны военно-политического руководства Азербайджана.
Он проинформировал, что правоохранительные органы в Армении расследуют многочисленные уголовные дела, связанные с преступными действиями Азербайджана как во время 44-дневной войны 2020 г., так и в ходе последующих событий – вторжения в мае 2021 г. на территорию Армении, агрессии в ноябре 2021 г. и сентябре 2022 г., столкновений у сел Хцаберд и Хин Тахер Гадрутского района Нагорного Карабаха в декабре 2020 г.
"Нами обоснованы многочисленные преступления военно-политического руководства Азербайджана. Это преступления против человечности, а также действия по развязыванию и ведению агрессивной войны, применению запрещенного оружия, пыток и убийства пленных, глумления над телами убитых. Все эти обстоятельства задокументированы и обоснованы, они представлены на международных площадках и инстанциях", - отметил Кярамян.