Ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները սոցցանցերի օգտագործմամբ փորձում են տեղեկություններ հավաքագրել Արցախի շրջափակման հետևանքների վերաբերյալ. Արցախի ԱԱԾ
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, համացանցային տիրույթի մշտադիտարկմամբ և այլ միջոցառումներով բացահայտել է Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքների վերաբերյալ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից տեղեկությունների հավաքագրման փորձեր կատարելու բազմակի դեպքեր: Այս մասին հաղորդում է Արցախի ԱԱԾ-ն:
Օգտագործելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվամբ բացված կեղծ օգտահաշիվներն ու ներթափանցման հնարավորություն ու հասանելիություն ստացած ֆեյսբուքյան էջերը, ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները տարբեր հարցեր ուղարկելով կամ ֆեյսբուքյան խմբերում գրառումներ կատարելով փորձում են հավաքագրել Արցախի Հանրապետությունում սննդի, բացակայող առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակների, հումանիտար օգնությունների վերաբերյալ տեղեկություններ։
«Խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում Արցախի Հանրապետության ներքին ու արտաքին անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ հրապարակային քննարկումներից, տեղեկատվություն տրամադրելուց:
Նման նպատակներ հետապնդող հարցեր կամ զանգեր ստանալու կամ գրառումների հանդիպելու դեպքում խնդրում ենք դիմել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ զանգահարել թեժ գծի հեռախոսահամարներին՝ 047-94-41-26 և 41-26»,- ասված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:

Выявлены случаи попыток сбора информации спецслужбами Азербайджана: СНБ Арцаха
Спецслужбы Азербайджана пытаются собрать информацию о последствиях блокады Республики Арцах с помощью социальных сетей. Как передает News.am, об этом сообщила Служба национальной безопасности Арцаха.
Отмечается, что СНБ Арцаха посредством мониторинга интернет-домена и других мер, выявила многочисленные случаи попыток сбора информация спецслужб Азербайджана о последствиях блокады Республики Арцах.
Используя поддельные учетные записи пользователей, открытые на имя граждан Республики Арцах, и взломанные страницы Facebook, азербайджанские спецслужбы пытаются собрать информацию о продовольствии, нехватке предметов первой необходимости и гуманитарной помощи, отправляя различные вопросы или размещая сообщения в группах Facebook.
Просим и призываем воздержаться от публичных дискуссий и предоставления информации по вопросам, связанным с внутренней и внешней безопасностью Республики Арцах.
При поступлении каких-либо вопросов или звонков или столкновении с записями с такими целями просим обращаться в Службу национальной безопасности Арцаха или звонить по телефонам горячей линии: 047-94-41-26 и 41-26.