Ադրբեջանական կողմը խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձրել է հունվարի 1-ից որոնվող Ճարտարի բնակչին. Արցախի ԱԱԾ
2023թ. հունվարի 1-ին Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի բնակիչ Թորոս Ղազարյանը, ով զբաղվում է անասնապահությամբ, արոտավայրից տուն չէր վերադարձել, որի կապակցությամբ նախաձեռնվել են որոնողական աշխատանքներ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունից:
«Քանի որ մեծ էր հավանականությունը, որ ունենալով առողջական խնդիրներ, վերջինս կարող էր մոլորվելու հետևանքով անցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք, այդ մասին հաղորդվել էր նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությանը՝ ադրբեջանական կողմից տեղեկություն ստանալու նպատակով: Հունվարի մեկից առ այսօր ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չէր հաստատել, այլև հերքել էր Թ.Ղազարյանի՝ իրենց տիրապետության տակ գտնվելը: Մեր քաղաքացու կյանքն ու առողջությունը վտանգի չենթարկելու համար, առանց հանրայնացման շարունակել ենք խաղաղապահների միջնորդությամբ ադրբեջանական կողմի հետ բանակցությունները, որի արդյունքում Ադրբեջանն այսօր հաստատել է Թ.Ղազարյանի՝ իրենց մոտ գտնվելու հանգամանքը և Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի արգելափակված հատվածում փոխանցել ռուս խաղաղապահներին՝ քաղաքական ու քարոզչական նկատառումներով դրան հաղորդելով այլ երանգներ և տալով ցանկալի մեկնաբանություններ ու գնահատականներ:
Արցախյան կողմին փոխանցված Թ.Ղազարյանը արդեն հետազոտվել է, բժիշկները նրա առողջական վիճակը գնահատել են բավարար: ԱՀ իրավապահ մարմինների կողմից նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցները քաղաքացի Թ.Ղազարյանի կողմից Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնվելու դեպքի հանգամանքները լրիվությամբ պարզելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանական կողմի այսօրվա բեմականացումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ վերջիններիս նպատակը ոչ թե իրականության հետ առերեսվելն ու այն ընդունելն է, այլ միջազգային հանրությանն ու ներքին լսարանին կեղծ թեզերով ու քարոզչական նյութերով մոլորեցնելը»,- ասված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ:

Азербайджанская сторона при посредничестве миротворцев вернула жителя Чартара, находившегося в розыске с 1 января: СНБ Арцаха
СНБ Арцаха опровергла муссируемый Азербайджаном театрализованный тезис о том, что арцахский гражданин Торос Казарян оказался под контролем азербайджанских ВС с территории города Чартар Мартунинского района, передает Новости-Армения.
1 января 2023 года житель Чартара Казарян, занимающийся животноводством, не вернулся домой с пастбища, в связи с чем были начаты оперативно-розыскные мероприятия. "С учетом высокой вероятности того, что мужчина, имея проблемы со здоровьем, мог заблудиться и оказаться на контролируемой азербайджанскими ВС территории, было проинформировано руководству российских миротворческих сил в Арцахе с целью получения информации от азербайджанской стороны.
"С 1 января и по сегодняшний день азербайджанская сторона не только не подтверждала, но и отрицала, что Т.Казарян находится у них. Чтобы не подвергать опасности жизнь и здоровье нашего гражданина, мы продолжили переговоры с азербайджанской стороной при посредничестве миротворцев без огласки, в результате чего Азербайджан сегодня подтвердил факт нахождения Т.Казаряна у них и на перекрытом участке дороги Степанакерт-Горис передал мужчину российским миротворцам. Этому процессу азербайджанская сторона из политико-пропагандистских соображений придала иные нюансы и оценки",- заявили в арцахском СНБ.
В ведомстве отметили, что Казаряна обследовали медики, которые оценили его состояние как удовлетворительное. В рамках уголовного производства, возбужденного правоохранительными органами Арцаха, будут приняты все меры для полного выяснения обстоятельств ситуации, из-за которой Т.Казарян оказался у ВС Азербайджана.
"Сегодняшняя инсценировка азербайджанской стороны еще раз доказывает, что ее цель не в том, чтобы посмотреть правде в глаза и принять ее, а в том, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество и отечественную аудиторию лживыми тезисами и пропагандистскими материалами", - подчеркнули в СНБ Арцаха.