Հայաստանի ՊՆ-ն զորավարժությունները չեղարկելու մասին ՀԱՊԿ-ին տեղեկացրել է հունվարի 5-ին
Պաշտպանության նախարարությունը հունվարի 5-ին է տեղեկացրել ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբին՝ Հայաստանում ծրագրված զորավարժությունները աննպատակահարմար համարելու մասին։
Պատասխանելով «Ազատության» հարցին՝ ինչպե՞ս են բացատրում ՀԱՊԿ-ի այսօրվա հայտարարությունը, թե Երևանից պաշտոնական ծանուցում չեն ստացել զորավարժությունները չեղարկելու մասին, մինչդեռ երեկ վարչապետն ասել էր, որ ծանուցումն արդեն ուղարկվել է, պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանն ասել է. «Ինչպես հայտնեց վարչապետը, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, հաշվի առնելով ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, «Անքակտելի եղբայրություն-2023» զորավարժության անցկացումը Հայաստանում համարել է ոչ նպատակահարմար և այդ մասին հունվարի 5-ին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետին»։
Հայաստանի ռազմական գերատեսչության խոսնակի փոխանցմամբ՝ հունվարի 10-ին ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շեգրիկովիչը լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ Միացյալ Շտաբը ստացել է ՀՀ ՊՆ պաշտոնական գրությունը և դիտարկում է զորավարժությունը ՀԱՊԿ այլ անդամ պետության տարածքում անցկացնելու հարցը:

Минобороны Армении проинформировало ОДКБ об отмене учений 5 января
Министерство обороны Армении 5 января проинформировало Объединенный штаб ОДКБ, что считает запланированные в Армении военные учения нецелесообразными.
Отвечая на вопрос Радио Азатутюн, как они объясняют сегодняшнее заявление ОДКБ о том, что секретариат организации не получал от Еревана официального уведомления об отмене учений, тогда как вчера премьер-министр сказал, что уведомление уже отправлено, пресс-секретарь Минобороны Арам Торосян сказал: ''Как сообщил премьер-министр, Министерство обороны Республики Армения, принимая во внимание создавшуюся военно-политическую обстановку, сочло проведение в Армении учений ''Нерушимое братство-2023'' нецелесообразным и проинформировало об этом начальника Объединенного штаба ОДКБ в официальном письме от 5 января''.
По сообщению пресс-секретаря военного ведомства Армении, 10 января пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ Владислав Щегрикович сообщил СМИ, что Объединенный штаб получил официальное письмо Минобороны РА и рассматривает возможность проведения учений на территории другого государства-члена ОДКБ.