ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում զեկույց կներկայացվի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ
ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ կդիտարկվի  երկու երկրների միջեւ առկա լարվածությունը։
«Հայաստանի հարցով զեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) եւ Բորյանա Օբերգը (Շվեդիա) եւ Ադրբեջանի հարցով զեկուցողներ Իէն Լիդել-Գրեյնջերը (Մեծ Բրիտանիա) եւ Լիզա Քրիստոֆերսենը (Նորվեգիա) շարունակել են հետեւել իրադարձությունների զարգացմանը, այդ թվում Ղարաբաղի շուրջ»,-նշում են զեկույցի հեղինակները:
ԵԽԽՎ-ն ներկայացրել է նաեւ 2022 թվականին հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում տեղի ունեցած իրադարձությունների ցանկը:
2022 թվականի հունվարի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին վերսկսվել են ռազմական գործողությունները, որոնց ընթացքում, ըստ տեղեկությունների, զոհվել են երեք հայ եւ մեկ ադրբեջանցի զինծառայող։
2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարումը հարցականի տակ է դրվել։ Միեւնույն ժամանակ, միջնորդության պաշտոնական մեխանիզմը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի համատեղ նախագահությամբ, կարծես թե մտել է փակուղի։ Արդյունքում զուգահեռ միջնորդական ջանքեր են գործադրվել Ռուսաստանի, Եվրամիության եւ Միացյալ Նահանգների կողմից։
Փետրվարի 4-ին տեղի են ունեցել առցանց բանակցություններ վարչապետ Փաշինյանի եւ նախագահ Ալիեւի միջեւ։
Բանակցություններն ընթացել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ՝ խաղաղության շուրջ բանակցություններին աջակցելու նպատակով։
Մարտի 8-ին գազատարը, որով գազը մատակարարվում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ, վնասվել էր 2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում գտնվող հատվածում։
Դա հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը գազի մատակարարման դադարեցմանը։ Ադրբեջանը թույլ չի տվել Հայաստանի մուտքը վնասված գազատարի հատված եւ 10 օր բանակցելուց հետո ինքն է վերանորոգել գազատարը։ Մեկ շաբաթ անց՝ մարտի 24-ին, տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմը խախտվեց, երբ ադրբեջանական զորքերը շարժվեցին դեպի ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։
Ապրիլի 8-ին եւ մայիսի 23-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել եւս երկու հանդիպում նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի միջեւ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գլխավորությամբ։
Ստեղծվել է սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողով, սակայն կոնկրետ արդյունքներ դեռեւս չեն արձանագրվել։
Հուլիսի 30-ին հաղորդվել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին:
Օգոստոսի 2-ին ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը հաստատել էր, որ Ադրբեջանը մի քանի անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը։
Ե՛վ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը իրենց դժգոհությունն են հայտնել եռակողմ հայտարարությունների կատարման կապակցությամբ։ Ադրբեջանը պահանջել է հայկական զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից, իր վերահսկողության ներքո միջանցքի շինարարության ավարտ՝ մայրցամաքային Ադրբեջանը նախիջեւանյան անկլավի հետ կապելու համար, եւ Լաչինի միջանցքի փոխարեն նոր ճանապարհի կառուցում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ:
Օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի չորրորդ հանդիպումը։
Որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, քանի որ որոշվել է մեկ ամսվա ընթացքում պետք է քննարկել խաղաղության պայմանագրի տեքստը, լուծել հումանիտար հարցերը, նոյեմբերին Բրյուսելում անցկացնել սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի նիստ եւ բացել տրանսպորտային ուղիները:
2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, 13-ին եւ 14-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով սկսվել են նոր լայնածավալ ռազմական գործողություններ։
Ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակում են իրականացրել սահմանի երկայնքով եւ առաջ շարժվել դեպի Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք՝  ներառյալ հրետանային հարվածները եւ անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործումը, հարվածներ հասցնելով Հայաստանի տարածքում գտնվող թիրախներին՝ հայտարարելով, որ բախումները սկսվել են հայկական կողմի «լայնամասշտաբ սադրանքներից»  հետո։
200 հայ զինվոր եւ 80 ադրբեջանցի զինվոր սպանվել են, իսկ ավելի քան 7500 հայ քաղաքացիական անձինք ստիպված են եղել լքել իրենց տները: 2020-ից ի վեր 200 հայ զինվոր եւ 80 ադրբեջանցի զինվոր սպանվել են, իսկ ավելի քան 7500 հայ քաղաքացիական անձինք ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Հոկտեմբերի 6-ին եւ 7-ին Պրահայում Եվրոպական Միության եւ Ֆրանսիայի միջնորդությամբ կայացել է երկու փուլանոց հանդիպում նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի միջեւ։
Ընդունվել է հայտարարություն, որում առաջին անգամ Ադրբեջանն ու Հայաստանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Որոշվել է, որ Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելությունը երկու ամիս պարեկելու է հայ-ադրբեջանական սահմանը, որպեսզի օգնի նվազեցնել լարվածությունը եւ աջակցություն ցուցաբերել սահմանազատման հանձնաժողովին:
Հոկտեմբերի 10-ին մոնիթորինգի կոմիտեի նախաձեռնությամբ վեհաժողովը քննարկումներ է անցկացրել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների, այդ թվում՝ բնակավայրերի եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ հարվածների թեմայով ընթացիկ հարցերի շուրջ:
Հոկտեմբերի 13-ին Հայաստանի հարցով համազեկուցողները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում կոչ են արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքի բոլոր մասերից եւ ազատ արձակել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող ռազմագերիներին:
Նոյեմբերի 1-ին Սոչիում կայացել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թվով չորրորդ եռակողմ հանդիպումը։
Եզրափակիչ եռակողմ հայտարարության մեջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ զերծ մնալու ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից եւ պայմանավորվել են քննարկել եւ լուծել  բոլոր խնդրահարույց հարցերը՝ բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անխախտելիության փոխադարձ ճանաչման հիմքով՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը եւ 1991թ․ Ալմա Աթայի հռչակագրին։

На зимней сессии ПАСЕ будет представлен отчет по армяно-азербайджанским отношениям
В ПАСЕ будет представлен отчет по армяно-азербайджанским отношениям. Отметим, зимняя сессия ПАСЕ пройдет с 23 по 27 января в Страсбурге, передает News.am.
Согласно отчету, опубликованному на официальном сайте ПАСЕ, в рамках доклада ''Ход осуществления Ассамблеей процедуры мониторинга'', будет рассматриваться напряженность в отношениях между двумя странами.
''Докладчики по Армении, Киммо Кильюнен (Финляндия) и Борьяна Оберг (Швеция), и по Азербайджану - Иэн Лидделл-Грейнджер (Великобритания) и Лизе Кристофферсен (Норвегия), продолжили следить за развитием событий, в том числе вокруг Карабаха'', - отмечают авторы отчета
ПАСЕ также представил список событий в армяно-азербайджанский отношениях, произошедших в 2022 году:
11 января 2022 года на армяно-азербайджанской границе возобновились военные действия, в ходе которых, по сообщениям, погибли три армянина и один азербайджанский военнослужащий.
Выполнение трехсторонних заявлений от 11 января 2021 года и 9-10 ноября 2020 года было поставлено под вопрос. В то же время официальный механизм посредничества, Минская группа ОБСЕ, под совместным председательством России, США и Франции, казалось, зашел в тупик. В результате параллельные посреднические усилия были предприняты Россией, Европейским Союзом и Соединенными Штатами.
4 февраля состоялись онлайн-переговоры между премьер-министром Пашиняном и президентом Алиевым.
Переговоры проходили при участии президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского Совета Шарля Мишеля с целью содействия мирным переговорам.
8 марта трубопровод, по которому газ поставляется из Армении в Нагорный Карабах, был поврежден на участке, расположенном на территории, находящейся под контролем Азербайджана после войны 2020 года.
Это привело к прекращению подачи газа населению Нагорного Карабаха. Азербайджан не разрешил доступ Армении к участку поврежденного газопровода и после 10 дней переговоров сам отремонтировал газопровод. Неделю спустя, 24 марта, режим прекращения огня в регионе был нарушен, когда азербайджанские войска продвинулись в зону ответственности российских миротворцев.
8 апреля и 23 мая в Брюсселе состоялись еще две встречи между президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном в присутствии председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
Была создана двусторонняя комиссия по делимитации и демаркации границ, но конкретных результатов пока не достигнуто.
30 июля сообщалось о нарушениях режима прекращения огня в Нагорно-Карабахском регионе и на международно признанной границе между Арменией и Азербайджаном.
2 августа российская миротворческая миссия подтвердила, что Азербайджан несколько раз нарушал режим прекращения огня.
И Армения, и Азербайджан выразили свое недовольство выполнением трехсторонних заявлений. Азербайджан потребовал полного вывода армянских вооруженных сил с территории Нагорного Карабаха; завершения строительства коридора под его контролем для связи материкового Азербайджана с Нахичеванским анклавом; и строительства новой дороги вместо Лачинского коридора между Арменией и Нагорным Карабахом.
31 августа в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета состоялась четвертая встреча между президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном.
Был достигнут определенный прогресс, так как было решено обсудить текст мирного договора в течение месяца; решить гуманитарные вопросы; провести заседание комиссии по делимитации границы в Брюсселе в ноябре; и разблокировать транспортные пути.
12, 13 и 14 сентября 2022 года вдоль армяно-азербайджанской границы начались новые широкомасштабные боевые действия.
Азербайджанские вооруженные силы провели наступление через границу и продвинулись на международно признанную территорию Армении, включая артиллерийские удары и использование беспилотников, нанося удары по целям на территории Армении, заявляя при этом, что столкновения начались после "широкомасштабных провокаций" с армянской стороны.
Было достигнуто соглашение о прекращении огня, но это была самая серьезная эскалация с 2020 года; 200 армянских солдат и 80 азербайджанских солдат были убиты, а более 7 500 армянских гражданских лиц были вынуждены покинуть свои дома.
6 и 7 октября в Праге при посредничестве Европейского Союза и Франции состоялась встреча в два раунда между президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном.
Было принято заявление, в котором впервые Азербайджан и Армения взаимно признали территориальную целостность друг друга. Было решено, что гражданская миссия Европейского Союза будет патрулировать армяно-азербайджанскую границу в течение двух месяцев, чтобы помочь снизить напряженность и оказать содействие Комиссии по делимитации границы.
10 октября по инициативе Комитета по мониторингу Ассамблея провела дебаты по текущим вопросам на тему военных действий между Азербайджаном и Арменией, включая удары по населенным пунктам и гражданским инфраструктурам.
13 октября содокладчики по Армении выступили с заявлением, в котором призвали власти Азербайджана немедленно вывести войска со всех частей территории Армении и освободить военнопленных, находящихся под их контролем.
1 ноября в Сочи состоялась четвертая трехсторонняя встреча президентов Путина и Алиева и премьер-министра Пашиняна.
В заключительном трехстороннем заявлении Армения и Азербайджан подтвердили свое обязательство воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения и договорились обсуждать и решать все проблемные вопросы исключительно на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ, в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 года.