ՎԶԵԲ-ի փոխնախագահը կայցելի Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) քաղաքականության և գործընկերության գծով փոխնախագահ Մարկ Բոումենը և Արևելյան Եվրոպայի ու Կովկասի գծով գործադիր տնօրեն Մատեո Պատրոնեն հունվարի 16-ից 19-ը կայցելեն Կովկաս՝ նախ Հայաստան, այնուհետև Վրաստան, որից հետո Ադրբեջան: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով ՎԶԵԲ-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը:
Ուղևորության նպատակն է քննարկել առաջիկա ծրագրերը ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածում: Օրակարգում են նաև ֆինանսական կայունության, քաղաքականության բարեփոխումների և երկրների վերաբերյալ Բանկի առաջիկա նոր ռազմավարությունների նախապատրաստման վերաբերյալ քննարկումները:
Պատվիրակությունը նախ կայցելի Երևան, որտեղ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Հայաստանի քաղաքական առաջնորդների հետ։ Այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ դիվանագետների, զարգացման միջազգային գործընկերների, գործարար համայնքի ղեկավարների և Բանկի գործող գործընկերների հետ։ Թիմը կայցելի նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկ՝ հանդիպելու նախագահի և նրա տեղակալի հետ։
Վրաստանում ՎԶԵԲ-ի պատվիրակությունը բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա Վրաստանի քաղաքական ղեկավարության հետ։ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն նաև դիվանագետների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների տարածաշրջանային ղեկավարների և Վրաստանի ներդրողների խորհրդի քարտուղարության հետ։
Ակնկալվում է, որ Թբիլիսիում գտնվելու ընթացքում Մարկ Բոումենը նաև սուվերեն վարկի պայմանագիր կստորագրի Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության հետ՝ Թբիլիսիում մետրոյի մինչև 12 կայարանների վերականգնման և արդիականացման համար:
Բաքվում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության հետ: Հանդիպումներ կկայանան դիվանագիտական հանրության ներկայացուցիչների, զարգացման միջազգային գործընկերների և Բանկի գործող բիզնես հաճախորդների հետ։ Թիմը կայցելի նաև Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկ։
1992 թ.-ին Կովկասում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 10 միլիարդ եվրո է ներդրել տարածաշրջանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների և էներգետիկ ոլորտներում ավելի քան 650 նախագծերում, որոնց մեծ մասը՝ մասնավոր հատվածում:

EBRD Vice President and Managing Director to visit Armenia, Georgia and Azerbaijan
European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Vice President for Policy and Partnerships Mark Bowman and Managing Director for Eastern Europe and the Caucasus Matteo Patrone will tour the Caucasus from 16 to 19 January, first visiting Armenia, then Georgia, before concluding their trip in Azerbaijan, according to Armenpress the EBRD said in a press release.
The visit follows EBRD President Odile Renaud-Basso’s recent tour of the Caucasus in September. The purpose of the trip is to discuss upcoming projects in both the private but also public sectors. Discussions on financial resilience, policy reform and the preparation for the Bank’s upcoming new country strategies are also on the agenda.
The delegation will first travel to Yerevan, where the EBRD representatives will meet Armenia’s political leaders. The visit will include meetings with diplomats, international development partners, leaders of the business community and the Bank’s existing partners. The team will also visit the Central Bank of Armenia to meet the Governor and his Deputy.
On the Georgian part of the trip, the delegation will hold high-level meetings with Georgia’s political leadership. EBRD representatives will also meet diplomats, regional heads of international financial institutions and the secretariat of the Investors’ Council of Georgia.
While in Tbilisi, Mr Bowman is also expected to sign a sovereign loan agreement with the Ministry of Finance of Georgia for the rehabilitation and upgrade of up to 12 metro stations in the capital.
The delegation will conclude its trip in Baku, where EBRD representatives will meet Azerbaijan’s political leadership. The visit will include meetings with representatives of the diplomatic community, international development partners and the Bank’s existing business clients. The team will also visit the Central Bank of Azerbaijan.
Since the start of its operations in the Caucasus in 1992, the EBRD has invested more than €10 billion in over 650 projects in the region’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with the majority of these investments in the private sector.