ՎԶԵԲ-ի փոխնախագահը կայցելի Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) քաղաքականության և գործընկերության գծով փոխնախագահ Մարկ Բոումենը և Արևելյան Եվրոպայի ու Կովկասի գծով գործադիր տնօրեն Մատեո Պատրոնեն հունվարի 16-ից 19-ը կայցելեն Կովկաս՝ նախ Հայաստան, այնուհետև Վրաստան, որից հետո Ադրբեջան: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով ՎԶԵԲ-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը:
Ուղևորության նպատակն է քննարկել առաջիկա ծրագրերը ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածում: Օրակարգում են նաև ֆինանսական կայունության, քաղաքականության բարեփոխումների և երկրների վերաբերյալ Բանկի առաջիկա նոր ռազմավարությունների նախապատրաստման վերաբերյալ քննարկումները:
Պատվիրակությունը նախ կայցելի Երևան, որտեղ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Հայաստանի քաղաքական առաջնորդների հետ։ Այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ դիվանագետների, զարգացման միջազգային գործընկերների, գործարար համայնքի ղեկավարների և Բանկի գործող գործընկերների հետ։ Թիմը կայցելի նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկ՝ հանդիպելու նախագահի և նրա տեղակալի հետ։
Վրաստանում ՎԶԵԲ-ի պատվիրակությունը բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա Վրաստանի քաղաքական ղեկավարության հետ։ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն նաև դիվանագետների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների տարածաշրջանային ղեկավարների և Վրաստանի ներդրողների խորհրդի քարտուղարության հետ։
Ակնկալվում է, որ Թբիլիսիում գտնվելու ընթացքում Մարկ Բոումենը նաև սուվերեն վարկի պայմանագիր կստորագրի Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության հետ՝ Թբիլիսիում մետրոյի մինչև 12 կայարանների վերականգնման և արդիականացման համար:
Բաքվում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության հետ: Հանդիպումներ կկայանան դիվանագիտական հանրության ներկայացուցիչների, զարգացման միջազգային գործընկերների և Բանկի գործող բիզնես հաճախորդների հետ։ Թիմը կայցելի նաև Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկ։
1992 թ.-ին Կովկասում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 10 միլիարդ եվրո է ներդրել տարածաշրջանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների և էներգետիկ ոլորտներում ավելի քան 650 նախագծերում, որոնց մեծ մասը՝ մասնավոր հատվածում:

Вице-президент ЕБРР посетит Армению, Грузию и Азербайджан
Вице-президент по линии политики и партнерства Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Марк Боуман и исполнительный директор по Восточной Европе и Кавказу Маттео Патроне с 16 по 19 января посетят страны Южного Кавказа – вначале Армению, затем Грузию, после Азербайджан. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-службы ЕБРР.
Цель поездки - обсуждение предстоящих проектов как в частном, так и в государственном секторах. В повестке дня также обсуждение вопросов финансовой стабильности, политических реформ и подготовки новых стратегий Банка по этим транам.
Вначале делегация посетит Ереван, где представители ЕБРР встретятся с политическими лидерами Армении. В ходе визита запланированы встречи с дипломатами, международными партнерами по развитию, лидерами бизнес-сообщества и действующими партнерами Банка. Делегация также посетит Центральный банк РА, где встретится с президентом банка и его заместителем.
Делегация ЕБРР в Грузии проведет встречи на высоком уровне с политическим руководством Грузии. Представители ЕБРР и там встретятся с дипломатами, региональными руководителями международных финансовых институтов и Секретариатом Совета инвесторов Грузии.
Находясь в Тбилиси, Марк Боуман, как ожидается, подпишет суверенное кредитное соглашение с Министерством финансов Грузии на восстановление и модернизацию до 12 станций метро Тбилиси.
В Баку представители ЕБРР встретятся с политическим руководством Азербайджана. Будут проведены встречи с представителями дипломатического сообщества, международными партнерами по развитию и существующими бизнес-клиентами Банка. Группа также посетит Центральный банк Азербайджана.
С начала своей деятельности на Южном Кавказе, с 1992 года, ЕБРР инвестировал более 10 миллиардов евро в более чем 650 проектов в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах региона. Большинство из них – в частном секторе.