Ինչո՞ւ Ֆրանսիան պատժամիջոցներ չի կիրառում ագրեսոր Ալիևի նկատմամբ. պարզաբանեց Ֆրանսիայի ԱԺ նախգահը
Այսօր մենք համարում ենք, որ ամենից կարեւորը խաղաղ կարգավորումն է ու երկխոսության վերականգնումը, մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են դրան: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին այսօր՝ հունվարի 13-ին, Երեւանում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ Ֆրանսիան հայտարարություններին զուգահեռ պատժամիջոցներ չի կիրառում ագրեսոր համարվող Ալիեւի նկատմամբ, որի գործողությունների հետեւանքով զոհվում են խաղաղ բնակիչներ, գրավվել են Հայաստանի տարածքներ, փակվել է Արցախի ճանապարհը:
«Այսօր կարծում ենք՝ այլ ճանապարհներ կիրառելը տեղին չեն, քանի դեռ հնարավոր խաղաղության ու երկխոսության ճանապարհը սպառված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ չենք փորձել այս առումով: Մեր էներգիան 100 տոկոսով դեպի այդ կարգավորմանն է ուղղված»,- ասաց Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը:

Почему Париж не вводит санкции против Алиева? Пояснение спикер Национального Собрания Франции
Сегодня мы считаем, что самое главное – мирное урегулирование и восстановление диалога, на это направлены все наши усилия. Как передает NEWS.am, об этом на брифинге в Ереване 13 января заявила спикер Национального Собрания Франции Яэль Брон-Пиве, отвечая на вопрос о том, почему Франция не вводит санкции против агрессора Алиева, в результате действий которого гибнут мирные жители, оккупированы территории Армении, перекрыта дорога в Арцах.
''Сегодня нецелесообразно использовать другие пути, пока не исчерпан путь возможного мира и диалога, пока мы все не перепробовали в этом плане. Наша энергия на 100% направлена на это урегулирование'', – отметила она.