Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Մերձբալթյան երկրներում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը և Հայ առաքելական եկեղեցու Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունելով ներկաներին՝ կարևորել է Էստոնիայի և Մերձբալթյան երկրների հետ բազմաշերտ հարաբերությունները սերտացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում նախագահն ընդգծել է բարձր մակարդակի շփումների ակտիվացումն ինչպես Արևելյան գործընկերության, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան և տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակին, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ագրեսիային, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, տարածաշրջանում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի որդեգրած սկզբունքներին։
Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը ողջունելով նախագահին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ընդգծել հայկական համայնքների համար նման մակարդակի այցելությունների և շփումների կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անմիջական մթնոլորտում համայնքի ներկայացուցիչները Հանրապետության նախագահին հղել են իրենց հուզող հարցերը, բարձրացրել որոշ խնդիրներ: Քննարկում է ծավալվել նաև Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական համայնքների և կառույցների միջև արդյունավետ ու սերտ փոխգործակցության զարգացման առարկայական հնարավորությունների և առկա ներուժի լիարժեք իրացման շուրջ։

Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Эстонии
В рамках рабочего визита в Эстонию Президент Республики Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Эстонии. На встрече присутствовали также посол Армении в государствах Прибалтики Ованнес Игитян и предстоятель Прибалтийской епархии Армянской Апостольской церкви, епископ Отец Вардан Навасардян.
Президент Хачатурян, приветствуя присутствующих, подчеркнул готовность Армении укреплять многоплановые отношения с Эстонией и странами Прибалтики. В этом контексте Президент подчеркнул активизацию контактов высокого уровня как в рамках Восточного партнёрства, так и с точки зрения развития двусторонних отношений.
Президент Республики коснулся общей ситуации в Армении и регионе, агрессии азербайджанской стороны в сентябре прошлого года в отношении территориальной целостности Армении, а также блокады Лачинского коридора, устойчивого и достойного мира, а также принятых Арменией принципов относительно установления добрососедских отношений с соседями.
Предстоятель Прибалтийской епархии, епископ Отец Вардан Навасардян, приветствуя Президента выразил благодарность за встречу и подчеркнул важность визитов и контактов подобного уровня для армянской общины.
В ходе встречи в непосредственной атмосфере представители общины обратились к Президенту Республики с волнующими их вопросами, подняли некоторые проблемы. Состоялось обсуждение также вокруг практических возможностей развития эффективного и тесного взаимодействия между Арменией, Диаспорой, армянскими общинами и структурами, а также о полноценном использовании существующего потенциала.