Ռուսաստանն ու Իրանը որոշել են ստեղծել ընդհանուր կրիպտոարժույթ. Ведомости
Իրանի Կենտրոնական բանկը դիտարկում է Ռուսաստանի հետ համատեղ պարսկական տարածաշրջանի որոշակի տոկեն ստեղծելու հնարավորությունը, որը կարող է արտաքին առևտրային հաշվարկներում օգտագործվել որպես վճարման միջոց  դոլարի, ռուբլու և իրանական ռիալի փոխարեն։ Այս մասին «Վեդոմոստի»-ին ասել է Կրիպտոարդյունաբերության և բլոկչեյնի ռուսական ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Բրաժնիկովը։
Պետդումայի տեղեկատվական քաղաքականության, տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության հանձնաժողովի անդամ Անտոն Տկաչովը հաստատել է բանակցությունների փաստը, սակայն նշել է, որ այդ հարցը պետական մակարդակով ակտիվորեն կքննարկվի միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանում կրիպտոարժույթները լիովին կարգավորվեն։
Ենթադրվում է, որ տոկենն ապահովված կլինի ոսկով, այսինքն՝ այն իր տեսակով կայուն մետաղադրամ (Stablecoin) կլինի, ասել է Բրաժնիկովը։ Stablecoin-ը կրիպտոարժույթ է, որի արժեքը կապված է այսպես կոչված fiat-ի (պետությունների կողմից թողարկված «դասական» փողի) կամ թանկարժեք մետաղների հետ, փոխանցում է Tert.am-ը:

Russia, Iran are negotiating creation of common steblecoin on gold
The central bank of Iran is considering the possibility, with the participation of Russia, to create a kind of token of the Persian region, which can be used as a means of payment in foreign trade settlements instead of the dollar, the ruble and the Iranian rial, Vedomosti newspaper reported with reference to Alexander Brazhnikov, executive director of Russian Association of Cryptoindustry and Blockchain.
The relevant information was confirmed in the State Duma.
Anton Tkachev, a member of the Duma Committee on Information Policy, Information Technology and Communications, said that Iran's proposal can begin to be actively discussed at the state level when Russia fully resolves the issue of cryptocurrencie
- Egypt Cancels Contracts for 240,000 T of Stranded Ukrainian Wheat -Sources Egypt's General Authority For Supply Commodities (GASC) has released the trading companies supplying the four unloaded cargoes, Nibulon and Inerco, from their contractual obligations, the two sources said,...
- The Islamic Republic of Iran denounces the harmfulness of foreign intervention in regional affairs The Russian presidential office has said in a statement that Vladimir Putin held a phone conversation with his Iranian counterpart on Wednesday evening.