ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին և Ռուսաստանին կոչ է արել վերականգնել ազատ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով
Միացյալ Նահանգները լրջորեն անհանգստացած է, որ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ավելի քան 30 օր՝ Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ պաշարների խիստ պակաս առաջացնելով։ «Այս փաստերն անվիճելի են»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որին մասնակցում է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Ռուսաստանին անհապաղ վերականգնել անխափան տարանցումը` պահպանելով նախկինում ստանձնած պարտավորությունները, որոնք հստակորեն ներառում են երաշխիքներ, ինչպես դուք (խմբ.՝ Արարատ Միրզոյանը) մեջբերեցիք, «Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժի համար երկու ուղղություններով»: Լաչինի ճանապարհով մասնավոր և կոմերցիոն երթևեկության շարունակվող խափանումը կարող է ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց համար», - ասել է Մայքլ Քարփենթերը։
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին՝ կարևոր օգնություն ցուցաբերելու համար, և կոչ է արել Ադրբեջանին՝ ապահովել հարգանքն այս տարածքում ապրող բնակչության իրավունքների, անվտանգության և բարեկեցության նկատմամբ:
«ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունները պարտավոր են պաշտպանել իրենց տարածքում գտնվող անձանց անվտանգությունը՝ անկախ էթնիկ պատկանելությունից», - նշել է Քարփենթերը:
«Ես նաև ակնկալում եմ Լեհաստանի նախագահի Կարիքների գնահատման թիմի առաջարկությունների վերաբերյալ բովանդակալից քննարկում՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի ղեկավարությամբ: ԵԱՀԿ-ն և նրա տարբեր ինստիտուտները լավ դիրքում են գտնվում՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հիմնվելով անվտանգության հարցում մեր համապարփակ մոտեցման վրա և խարսխված մեր արժեքների, սկզբունքների և պարտավորությունների վրա: Մենք ունենք լայնածավալ գործիքակազմ, որը կարող է օգտագործվել այս հակամարտությունում, և մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպես կարող ենք դա անել», - ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը:
Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում վերսկսել բովանդակալից բանակցությունները՝ լուծելու իրենց վեճերը։
«Համապարփակ խաղաղության համաձայնագիրը միակ ճշմարիտ ուղին է դեպի երկարատև խաղաղություն՝ հիմնված հարաբերությունների կարգավորման և փոխադարձ ճանաչման վրա։ Մենք նաև կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ հետաքննել ենթադրյալ վայրագությունները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին», - ասել է Մայքլ Քարփենթերը:
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աշխատել Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ ինչպես երկկողմանիորեն, այնպես էլ բազմակողմանիորեն՝ այնպիսի գործընկերների միջոցով, ինչպիսին է Եվրամիությունը, և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ն՝ հասնելու այս հակամարտության համապարփակ և կայուն կարգավորման:

Соединенные Штаты серьезно обеспокоены тем, что Лачинский коридор заблокирован уже более 30 дней, что привело к острой нехватке в Нагорном Карабахе продовольствия, медикаментов и других предметов первой необходимости. "Эти факты неоспоримы". Как сообщает "Арменпресс", такое заявление сделал посол США в ОБСЕ Майкл Карпентер на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, в котором принимал участие и министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
"Мы призываем Азербайджан и Россию немедленно восстановить бесперебойное передвижение, придерживаясь своих обязательств, которые содержат гарантии, как Вы процитировали (прим. ред. Арарата Мирзояна), "безопасного передвижения через Лачинский коридор людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях". Продолжающееся нарушение личного и коммерческого передвижения по Лачинскому коридору может иметь серьезные гуманитарные последствия для людей, живущих в Нагорном Карабахе", - сказал Майкл Карпентер.
Посол США в ОБСЕ также поблагодарил МККК за оказание значимой помощи и призвал Азербайджан обеспечить соблюдение прав, безопасность и благополучие людей, проживающих в этом районе.
"Все государства-участники ОБСЕ обязаны обеспечивать безопасность лиц, находящихся на их территории, независимо от их этнической принадлежности", - сказал Карпентер.
"Я с нетерпением жду содержательного обсуждения рекомендаций Группы по оценке потребностей президента Польши под руководством Северной Македонии. ОБСЕ и ее различные институты имеют хорошие возможности для содействия Армении и Азербайджана, основываясь на нашем всеобъемлющем подходе к безопасности и опираясь на наши ценности, принципы и обязательства. У нас есть широкий спектр инструментов, которые можно использовать в этом конфликте, и нам нужно обсудить, как мы можем это сделать", - заявил посол США в ОБСЕ.
Он добавил, что Соединенные Штаты призывают Азербайджан и Армению возобновить содержательные переговоры для разрешения своих споров.
"Всеобъемлющее мирное соглашение - это единственный верный путь к прочному миру, основанному на нормализации отношений и взаимном признании. Мы также призываем Азербайджан и Армению расследовать предполагаемые злодеяния и привлечь виновных к ответственности", - сказал Майкл Карпентер.
Посол США в ОБСЕ добавил, что США для достижения всеобъемлющего и устойчивого урегулирования этого конфликта продолжат работать с Азербайджаном и с Арменией как на двусторонней, так и на многосторонней основе посредством таких партнеров, как Европейский союз, ОБСЕ и международные организации.