Մեծ Բրիտանիան Բաքվին կոչ է արել ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով անարգել երթևեկությունն ապահովելու համար
Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումն ու դրա հետ կապված հումանիտար հետևանքները խիստ մտահոգիչ են։ Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Նիլ Բուշը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի նախաձեռնությամբ կազմակերպության մշտական խորհրդի նիստում, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք ցավում ենք, որ չնայած այս հարցը բարձրացվել է այստեղ՝ ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, էական առաջընթաց չի գրանցվել։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը ձեռնարկել բոլոր միջոցները մարդասիրական բեռների և քաղաքացիական անձանց անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին սկսել կառուցողական բանակցությունները՝ կայուն և խաղաղ կարգավորման հասնելու համար։
Միացյալ Թագավորությունը մշտական, անսասան և անվերապահ աջակցություն է առաջարկում միջազգային մեխանիզմներին, ներառյալ ԵԱՀԿ-ին, որոնք աշխատում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պահպանման ուղղությամբ։ Ակնհայտ է, որ միայն խաղաղ երկխոսության միջոցով կարելի է հասնել խաղաղության»,-նշել է նա։

Британия призвала Баку принять все меры для обеспечения беспрепятственного движения по Лачинскому коридору
Продолжающиеся перекрытие Лачинского коридора и связанные с этим гуманитарные последствия вызывают глубокую тревогу. Об этом заявил посол Великобритании в ОБСЕ Нил Буш, выступая на инициированном Арменией заседании Постоянного совета Организации, передает News.am.
''Мы сожалеем, что, несмотря на то, что этот вопрос поднимался здесь, в ОБСЕ и в Совете Безопасности ООН, существенного прогресса достигнуто не было. Мы призываем правительство Азербайджана принять все меры для обеспечения беспрепятственного перемещения гуманитарных грузов и гражданских лиц.
Соединенное Королевство признает, что обе стороны обеспокоены выполнением соглашений, заключенных для прекращения огня в 2020 году. Мы призываем Армению и Азербайджан начать конструктивные переговоры для достижения прочного и мирного урегулирования, обеспечивающего прочный мир и стабильность в регионе.
Соединенное Королевство предлагает постоянную, непоколебимую и безоговорочную поддержку международным механизмам, включая ОБСЕ, которые работают над поддержанием мира между Арменией и Азербайджаном. Очевидно, что только путем мирного диалога можно достичь мира'', - отметил он.