Սերգեյ Լավրովը Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքը շուտափույթ ապաշրջափակելու անհրաժեշտությունը
Հունվարի 17-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Կողմերը քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկության շուտափույթ վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների համապատասխան։
Ընդգծվել է նաև հարակից հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումների հասնելու կարևորությունը՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի առանցքային կետերի շուրջ համալիր աշխատանքը վերսկսելու նպատակով»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

Lavrov calls on Azerbaijan to unblock Lachin corridor
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has called for expediting the unblocking of traffic along the Lachin corridor, the Russian foreign ministry said on Tuesday after his telephone conversation with his Azerbaijani counterpart, Jeyhun Bayramov, TASS reports.
"The Russian side stressed the need for the earliest possible unblocking of traffic along the Lachin corridor in accordance with the parameters stipulated in the November 9, 2020 trilateral top-level statement," the ministry said. "It was also emphasized that it is important to reach mutually acceptable solutions on all corresponding issues in order to resume comprehensive work on key tracks of Azerbaijani-Armenian normalization on the basis of the agreements between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia."
Apart from that, the ministers discussed a number of issues of the current bilateral agenda, the ministry added.