Սերգեյ Լավրովը Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքը շուտափույթ ապաշրջափակելու անհրաժեշտությունը
Հունվարի 17-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Կողմերը քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկության շուտափույթ վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների համապատասխան։
Ընդգծվել է նաև հարակից հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումների հասնելու կարևորությունը՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի առանցքային կետերի շուրջ համալիր աշխատանքը վերսկսելու նպատակով»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

Лавров подчеркнул необходимость скорейшего полного разблокирования Лачинского коридора
17 января состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России С.В.Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамовым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Министры обсудили ряд актуальных сюжетов двусторонней и региональной повестки дня.
С российской стороны подчеркнута необходимость скорейшего полного разблокирования движения по Лачинскому коридору в соответствии с параметрами, закрепленными в трехстороннем Заявлении на высшем уровне от 9 ноября 2020 г. Акцентирована также важность выхода на взаимоприемлемые решения по всем сопутствующим вопросам в целях возобновления комплексной работы по ключевым трекам азербайджано-армянской нормализации на основе договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении", - отмечается в сообщении.