Կարծում եմ, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը մոտ ժամանակներս կկարգավորվի․ Սերգեյ Լավրով
Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը մոտ ժամանակներս կկարգավորվի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ հունվարի 17-ին շփվել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ և հիշեցրել, որ Լաչինի միջանցքը, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածության համաձայն, պետք է ազատ լինի բեռների, քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների անցման համար։
«Լաչինի միջանցքը պետք է երկկողմանի բաց լինի մարդկանց, բեռների համար։ Առանձին որոշվել էր, որ ռազմական բեռներ այդ միջանցքով չպետք է անցնեն։ Ադրբեջանցիները տվյալներ են տրամադրել այն մասին, որ հայկական կողմը ականներ է տեղափոխել և ականապատել Ադրբեջանի հետ սահմանակից շրջանները և այլն. մենք դրանք ուսումնասիրում ենք։ Այնտեղ բազմաթիվ փոխադարձ մեղադրանքներ կան»,- ասել է Լավրովը։
ՌԴ ԱԳ նախարար ընդգծել է, որ  Ռուսաստանը մի պարզ բան է առաջարկել. Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները բոլոր հնարավորությունները ունեն ստուգելու միջանցքով անցնող բեռները՝ արգելված ապրանքների տեղափոխումը կանխելու համար։
«Տառացիորեն երեկ կամ նախորդ օրը հանդիպել են ՌԴ խաղաղապահները, ադրբեջանցիները և Ղարաբաղի ներկայացուցիչները։ Կարծում եմ՝ հարցը (խմբ. միջանցքի բացումը) մոտակա ժամանակներում կլուծվի»,- ասել է Լավրովը։

I believe Lachin Corridor situation will be resolved soon – Lavrov
The situation around Lachin Corridor will soon be resolved, according to Armenpress Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said.
Speaking at a press conference, Lavrov said he spoke with his Azeri counterpart on January 17 and reminded that according to the 9 November 2020 trilateral agreement the Lachin Corridor must be open for passage of goods, citizens and vehicles.
“The Lachin Corridor must be open in both ways for people and goods. It was separately decided that military cargo must not pass through that corridor. The Azerbaijanis provided data that the Armenian side transported landmines and laid mines in the regions bordering Azerbaijan and so on, we are studying this data. There are multiple mutual accusations there,” Lavrov said.
FM Lavrov emphasized that Russia has made a simple offer: Russian peacekeepers have all possibilities to check the goods passing through the corridor to prevent the transport of banned cargo.
“Literally yesterday or the day before the Russian peacekeepers, Azerbaijanis and representatives of Karabakh held a meeting. I think the issue [opening of corridor] will be resolved soon,” Lavrov said.