ԼՂ հարցում վերջին ժամանակներս տեսել ենք հետընթաց. Նեդ Փրայս
Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ԱՄՆ-ն հետընթաց է արձանագրել և ցանկանում է տեսնել  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կառուցողական երկխոսության վերականգնումը: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը:
«Մենք պատրաստվում ենք անել այն, ինչն, ի վերջո, առավել օգտակար է: Եվ անցած տարեվերջին տեղի ունեցան մի քանի հանդիպումներ, որոնք պետքարտուղարը կազմակերպեց իր գործընկերների միջև՝ եռակողմ հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որին մասնակցում էր պետքարտուղար Բլինքենը: Մենք դա արեցինք Բլեյր Հաուսում: Մենք դա արեցինք Նյու Յորքում: Իհարկե, վերջին ժամանակներս մենք տեսել ենք հետընթաց, երբ խոսքը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին: Մենք ակնկալում ենք, որ կառուցողական երկխոսությունը կվերականգնվի: Մենք պատրաստ ենք երկկողմ համագործակցության: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել գործընկերների հետ և նրանց միջոցով, ԵԱՀԿ-ի միջոցով կամ, եթե և երբ հարմար լինի, եռակողմ ձևաչափով, ինչպես արել ենք նախկինում», - ասել է Փրայսը:
Ըստ դիվանագետի՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ակնկալում է առաջիկա օրերին հեռախոսազրույց ունենալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Պետքարտուղարը հնարավորություն ունեցավ զրուցելու Հայաստանի ղեկավարի հետ: Ես ակնկալում եմ, որ նա առաջիկա օրերին հնարավորություն կունենա զրուցելու նախագահ Ալիևի հետ», - ասել է նա։
Հունվարի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը: ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև վերահաստատել է ԱՄՆ հանձնառությունը՝ աջակցելու տևական խաղաղության հասնելուն միտված ջանքերին:

В вопросе Нагорного Карабаха в последнее время мы наблюдаем регресс: Нед Прайс
В вопросе Нагорного Карабаха США заметили регресс и хотят восстановления конструктивного диалога между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс.
''Мы намерены делать то, что в конечном итоге будет наиболее полезно. В конце прошлого года состоялось несколько встреч, которые госсекретарь организовал между своими коллегами, трехсторонние встречи между Арменией и Азербайджаном, в которых участвовал и госсекретарь Блинкен. Мы сделали это в Блэр Хаус. Мы сделали это в Нью-Йорке. Конечно, в последнее время мы наблюдаем регресс, когда речь идет о Нагорном Карабахе. Ожидаем возобновления конструктивного диалога. Мы готовы к двустороннему сотрудничеству. Мы готовы сотрудничать с партнерами и посредством ОБСЕ, и при каждом удобном случае, в трехстороннем формате, как мы это делали и в прошлом'', - сказал Прайс.
По словам дипломата, госсекретарь США Энтони Блинкен намерен в ближайшие дни провести телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
''Госсекретарь имел возможность побеседовать с лидером Армении. Я ожидаю, что в ближайшие дни он сможет поговорить и с президентом Алиевым'', - сказал он.
19 января премьер-министр РА Никол Пашинян и госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре обсудили сложную гуманитарную ситуацию в Арцахе, создавшуюся в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Государственный секретарь США подтвердил приверженность США содействию усилиям по достижению долгосрочного мира.