ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի անհրաժեշտությունը
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան այս շաբաթ այցելել է Հարավային Կովկաս՝ Հայաստան և Ադրբեջան: Այցը ՆԱՏՕ-ի այս երկու կարևոր գործընկեր երկրներում պարոն Կոլոմինայի պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների մի մասն էր՝ հայտնել են ՆԱՏՕ-ի մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է 1lurer.am:
«Հայաստանում նա հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ Ադրբեջանում նա հանդիպել է արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ Պարոն Կոլոմինան քննարկել է ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, ինչպես նաև երկու գործընկերների ներդրումը եվրատլանտյան անվտանգության մեջ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Կոլոմինան կարծիքներ է փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
«Նա ընդգծել է ազատ տեղաշարժի կարևորությունը և հումանիտար հարցերի լուծման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև բանակցությունների վերսկսման ու կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքի կարևորությունը: Պարոն Կոլոմինան նաև ողջունել է Եվրոպական Միության դերը տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելու գործում»,- ասված է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական կայքում:

На этой неделе специальный представитель генерального секретаря НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьер Коломина посетил Южный Кавказ, Армению и Азербайджан. Визит был частью регулярных политических консультаций г-на Коломины в этих двух важных странах-партнерах НАТО, сообщила пресс-служба НАТО, передает 1lurer.am.
"В Армении он встретился с премьер-министром Николом Пашиняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном, министром обороны Суреном Папикяном и другими официальными лицами. В Азербайджане он встретился с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым и другими официальными лицами. Г-н Коломина обсудил сотрудничество НАТО с Арменией и Азербайджаном, а также вклад двух партнеров в евроатлантическую безопасность", - говорится в сообщении.
Коломина обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, в том числе ситуации в Лачинском коридоре.
"Он подчеркнул важность свободного передвижения и необходимость решения гуманитарных вопросов, а также важность работы по возобновлению переговоров и урегулированию. Г-н Коломина также приветствовал роль Европейского Союза в поддержке региональной стабильности», — говорится на официальном сайте НАТО.