ՌԴ-ում ԱՄՆ նոր դեսպան Լին Թրեյսին շուտով կժամանի Մոսկվա. ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ-ում ԱՄՆ-ի նոր դեսպան Լին Թրեյսին առաջիկա օրերին կժամանի Ռուսաստան, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։ Այդ մասին Արմենպրես-ի փոխանցմամբ տեղեկացնում Է «Интерфакс» գործակալությունը:
Ռյաբկովի խոսքով՝ դեսպանի ժամանումից հետո կշարունակվեն ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների խնդրահարույց հարցերի շուրջ խորհրդակցությունները։
«Դեսպանը կժամանի, նրա հետ այս թեմայի քննարկումը, հավանաբար, կշարունակվի, առավել ևս, որ պաշտոնական ներկայացուցիչների մակարդակով մենք Վաշինգտոնից հրապարակային ազդակներ ենք ստացել, որ նրա խնդիրներից մեկը լինելու է դիվանագիտական ​​հաստատությունների գործունեության պայմանների կարգավորումը: Մենք համաձայն ենք խնդիրն այդ կերպ դնելու հետ: Այլ բան է, որ դեսպանությունների գործունեության պայմանների կարգավորման և բարելավման ուղիները միշտ չէ, որ համընկնում են. մեր առաջարկի և ամերիկացիների առաջարկի միջև մեծ տարբերություն կա»:
Ռյաբկովի խոսքով՝ լարվածություն ստեղծող հարցերի շուրջ խորհրդակցությունները «կոչված են այդ անդունդը փոքրացնելու և շփման եզրեր գտնելու»:
«Առայժմ դա այնքան էլ չի հաջողվում: Եթե իսկ հաջողվում է, ապա առանձին երկրորդական հարցերի շուրջ, որոնք, մեծ հաշվով, պատշաճ կերպով չեն ազդում ընդհանուր իրավիճակի վրա», - ասել է Ռյաբկովը:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատը Թրեյսիի՝ դեսպանի պաշտոնում նշանակումը հաստատել Է 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ին։ Նա դարձել Է Ռուսաստանում ԱՄՆ-ի առաջին կին դեսպանը։
Թրեյսին խոսում է ռուսերեն։ 2014-2017 թթ. Մոսկվայում ԱՄՆ-ի դեսպանությունում նա զբաղեցրել է խորհրդական-պատվիրակի պաշտոնը:
2019 թ.-ից Լին Թրեյսին Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանն էր։ Ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչության նախկին ղեկավար Ջոն Սալիվանը Մոսկվայից հեռացել Է սեպտեմբերի սկզբին։

МИД РФ анонсировал скорый приезд в Россию нового посла США
Новый посол США Линн Трейси в ближайшие дни приедет в Россию, сообщил журналистам замглавы российского МИД Сергей Рябков, сообщает ИНТЕРФАКС.
По его словам, после ее приезда продолжатся консультации по проблемным вопросам в российско-американских отношениях.
"Приедет посол, видимо, обсуждение с ней этой темы продолжится, тем более, что мы отметили для себя публичные сигналы из Вашингтона на уровне официальных представителей о том, что одной из ее задач будет нормализация условий функционирования дипучреждений, - сказал замминистра. - Мы согласны с такой постановкой вопроса. Другое дело, что пути нормализации и улучшения условий функционирования посольств не всегда совпадают, между тем, что мы предлагаем и американцы, есть большая разница".
По словам Рябкова, консультации по раздражителям "призваны сужать этот разрыв и искать точки соприкосновения".
"Пока не очень получается. Если и получается, то по некоторым периферийным вопросам, которые по большому счету на общую обстановку не влияют должным образом", - сказал Рябков.
Сенат Конгресса США утвердил назначение Трейси послом 21 декабря 2022 года. Она стала первой женщиной-послом США в России.
Трейси говорит по-русски. Она с 2014 по 2017 год занимала должность советника-посланника в американском посольстве в Москве. С 2019 года она была послом США в Армении.