Սեպտեմբերյան ագրեսիայի գործով մեղադրյալների թիվը հասել է 16-ի, 6-ը կալանավորված են. ՔԿ
Սեպտեմբերյան ագրեսիայի գործով մեղադրյալների թիվը հասել է 16-ի, նրանցից 6-ը կալանավորված են։ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում տեղեկությունը հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վերահսկողության վարչության պետ Պերճ Այվազյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը հունվարի 4-ին Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտնել էր, որ սեպտեմբերյան ագրեսիայի գործով 11 մեղադրյալ կա, մեծ մասը կալանավորված է (թիվ չէր նշել), փոխանցում է Sputnik-ը։
«Նշված քրեական վարույթներից 6-ը արդեն իսկ ավարտվել են, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան, մյուսներով նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասել է Այվազյանը։
Ըստ նրա` մեղադրանքները հիմնականում առնչվում են մարտի ընթացքում ծառայողական պարտականությունները չկատարելուն, ծառայությունից խուսափելու նպատակով ժամանակին ծառայության վայր չներկայանալուն, մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելուն։
Տուժող են ճանաչվել և հարցաքննվել 600-ից ավելի անձինք, այդ թվում` զոհվածների մերձավոր հարազատները, հարցաքննվել են 1500-ից ավելի վկաներ։
Քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել է 7 տասնյակից ավելի փորձաքննություն, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի 12 համայնքներում զննվել են ավելի քան 100 դեպքի վայրեր:
Այվազյանը հայտնել է նաև, որ քննությամբ ձեռք բերված տվյալներով և պաշտպանության նախարարության տրամադրած տվյալներով` սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում հայկական կողմի զոհերի թիվը հասնում է 224–ի, որոնցից 3-ը քաղաքացիական անձինք են:
Այս պահի դրությամբ անհայտ է համարվում 3 զինծառայողի գտնվելու վայրը:
Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 13-ից Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ ինտենսիվ կրակ էին վարում  հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից։ Հակառակորդը կիրառում էր նաև ԱԹՍ-ներ:
Սեպտեմբերի 14-ի ժամը 20։00-ից հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով  հրադադարի ռեժիմ սահմանվեց, որը պարբերաբար խախտում է ադրբեջանական կողմը։
Քննչական կոմիտեն սեպտեմբերի 30-ին հայտնեց, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունի 201 զոհ՝ 197 զինծառայող և 4 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 293 զինծառայող ու 6 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող:

По делу о сентябрьской агрессии арестованы 6 человек, число обвиняемых выросло: СК Армении
Число фигурантов по делу о сентябрьской агрессии достигло 16, шестеро из них арестованы. Об этом в эфире Общественной телекомпании сообщил начальник управления по контролю Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении Перч Айвазян, передает Sputnik.
Ранее председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян заявлял, что по уголовному делу, связанному с боевыми действиями на армяно-азербайджанской границе в сентябре 2022 года, проходят 11 армянских военных.
"Шесть из указанных уголовных производств уже завершены и направлены в суд с обвинительным заключением, предварительное следствие по остальным продолжается", - сказал Айвазян.
По словам Айвазяна, обвинения в основном касаются невыполнения служебных обязанностей во время боя, неявки своевременно на место службы с целью уклонения от нее, нарушения правил военной службы.
Признаны потерпевшими и допрошены более 600 человек, в том числе близкие родственники погибших, допрошено более 1500 свидетелей.
В рамках уголовного производства назначено более 7 десятков экспертиз, в 12 общинах Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей осмотрено более 100 мест происшествий.
Представитель Следкома также сообщил, что, по полученным следствием и предоставленным Минобороны данным, число жертв армянской стороны в ходе сентябрьской агрессии достигает 224 человек, из которых 3 гражданские лица. На данный момент без вести пропавшими считаются трое.