Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է հայ-ադրբեջանական սահման նոր առաքելություն ուղարկելու ԵՄ-ի որոշմանը
Ադրբեջանն ի գիտություն է ընդունել Եվրամիության Խորհրդի՝ Հայաստան ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու մասին որոշումը։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին նշվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունում՝ կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին նոր առաքելություն կազմակերպելու ԵՄ-ի որոշման հետ։
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նախկինի պես ամուր դիրքորոշում ունի նման գործունեության հանդեպ, ներառյալ սահմանազատման գործընթացը, որը պետք է իրականացվի բացառապես երկկողմ հիմքով, և այդ գործունեությունը ոչ մի դեպքում չպետք է օգտագործվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացին վնաս հասցնելու նպատակով»,- նշվել է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարությունում։
«Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ծավալումը պետք է  ապահովվի պատշաճ կերպով՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի լեգիտիմ շահերը, իրականացվի այնպես, որպեսզի չխափանվի փոխադարձ վստահությունը։ Ադրբեջանական կողմը սպասում է, որ ԵՄ-ի առաքելության գործունեությունն սկսելու քննարկման գործընթացում առավելագույն զգուշություն կցուցաբերվի՝ անցյալի փորձից անհրաժեշտ դասեր քաղելու համար»,- նշվել է հայտարարությունում։
Փաստաթղթում նշվել է, որ Եվրամիության մոնիթորինգային գործունեությունը Հայաստանի տարածքում սկսվել է քաղաքացիական մոնիթորինգային առաքելության տեղակայմամբ՝ հետևելով 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի և ԵՄ Խորհրդի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համաձայնագրին։ Ադրբեջանը համաձայնել է դրան՝ համարելով, որ այդ գործունեությունը կնպաստի կարգավորման գործընթացին»։
«Չնայած հստակ որոշված պարամետրերի և երկամսյա առաքելության նպատակների, որոնք համաձայնեցվել են բարձր մակարդակով, մոնիթորինգային առաքելության գործունեությունն ուղեկցվել է Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից լուրջ շեղումներով, ԵՄ-ի որոշ անդամ երկրների կանխակալ վերաբերմունքի պատճառով։ Դա, իր հերթին, անդրադարձել է ԵՄ-ում որոշումների ընդունման հավաստիության և թափանցիկության հանդեպ ընդհանուր վստահության վրա։ Հայաստանում ԵՄ-ի մոնիթորինգային առաքելության ներկայությունը համընկել է Հայաստանի՝ երեք ուղղություններով կարգավորման գործընթացին, այդ թվում Ադրբեջանի, Հայաստանի և ԵՄ Խորհրդի ղեկավարների եռակողմ հանդիպմանը վնասելու փորձերի սաստկացմանը։ Այսպիսով, ակնկալիքները, որ ԵՄ-ի առաքելությունն ավանդ կներդնի կարգավորման ծրագրի առաջմղման գործում, չեն արդարացել։ Հաշվի առնելով Եվրամիության շահագրգռությունը՝ շարունակել իր ներկայությունը Հայաստանում երկամսյա քաղաքացիական առաքելության ավարտից հետո, Ադրբեջանը ցուցաբերել է բարի կամք ԵՄ-ի հետ խորհրդակցությունների ընթացքում, ինչպես նաև հստակ մյուս կողմին է հասցրել իր դիրքորոշումը, ակնկալիքները և մտավախությունները։ Մի շարք խորհրդակցությունների ընթացքում, որոնք իրականացրել է Ադրբեջանը ԵՄ-ի ներկայացուցիչների հետ տարբեր մակարդակներում, նշվել է այն անհրաժեշտությունը, որ Հայաստանում ԵՄ-ի մասնակցությունն առաքելության միջոցով պատրվակ չէ, որպեսզի Հայաստանը շեղվի ստանձնած պարտավորությունները կատարելուց։ ԵՄ-ի ներկայության օգտագործումն ընդդեմ երկխոսության արդեն գոյություն ունեցող մեխանիզմների՝ վտանգավոր է, և դրանից պետք է խուսափել»,- նշվել է մեկնաբանությունում։
Հիշեցնենք, որ առաքելության անհրաժեշտությունն առաջ է եկել անցած տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հանդեպ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո։

В МИД Азербайджана отреагировали на решение ЕС об отправке новой миссии на армяно-азербайджанскую границу
Азербайджан принял к сведению решение Совета Евросоюза о создании гражданской миссии ЕС в Армении. По сообщению NEWS.am об этом говорится в комментарии МИД Азербайджана в связи с решением ЕС организовать новую миссию на армяно-азербайджанской границе.
''МИД Азербайджана по-прежнему придерживается твердой позиции в отношении подобной деятельности, включая процесс делимитации границ, который должен осуществляться исключительно на двусторонней основе, и эта деятельность ни в коем случае не должна быть использована с целью нанесения ущерба процессу нормализации между Азербайджаном и Арменией'', - говорится в заявлении азербайджанского внешнеполитического ведомства.
''Развертывание миссии ЕС в Армении должно быть обеспечено должным образом с учетом легитимных интересов Азербайджана, осуществляться таким образом, чтобы не подрывать взаимного доверия. Азербайджанская сторона ожидает, что в процессе обсуждения начала деятельности миссии ЕС будет проявлена максимальная осторожность для извлечения необходимых уроков из прошлого опыта'', - говорится в заявлении.
В документе отмечается, что ''мониторинговая деятельность Евросоюза на территории Армении началась с размещения гражданской мониторинговой миссии, следуя соглашению, достигнутому 6 октября 2022 года на встрече в Праге между лидерами Азербайджана, Армении, Франции и главой Совета ЕС. Азербайджан согласился на это, полагая, что данная деятельность будет способствовать процессу нормализации''.
''Несмотря на четко определенные параметры и цели двухмесячной миссии, согласованные на высшем уровне, деятельность мониторинговой миссии сопровождалась серьезными отклонениями от договоренностей, достигнутых в Праге, из-за предвзятого отношения некоторых стран - членов ЕС. Это, в свою очередь, сказалось на общем доверии к достоверности и прозрачности принятия решений в ЕС. Присутствие мониторинговой миссии ЕС в Армении совпало с усилением попыток Армении сорвать процесс нормализации по трем направлениям, в том числе нанести ущерб трехсторонней встрече лидеров Азербайджана, Армении и Совета ЕС. Таким образом, ожидания того, что миссия ЕС внесет свой вклад в продвижение программы нормализации, не оправдались. Учитывая заинтересованность Евросоюза продолжить свое присутствие в Армении по завершении двухмесячной гражданской миссии, Азербайджан выступил с доброй волей в ходе консультаций с ЕС, а также четко довел другой стороне свою позицию, ожидания и опасения. В ходе серии консультаций, проведенных Азербайджаном на различных уровнях с представителями ЕС, была отмечена необходимость того, чтобы участие ЕС в Армении через миссию не стало предлогом для уклонения Армении от выполнения взятых на себя обязательств. Использование присутствия ЕС против уже существующих механизмов диалога опасно, и этого следует избегать'', - говорится в комментарии.
Напомним, что необходимость в миссии возникла после агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении в сентябре прошлого года.