Ալեն Սիմոնյանն աշխատանքային եռօրյա այցով Կատարում է
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային եռօրյա այցով Կատարի Պետությունում է: Հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմին:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ալ-Ղանիմին հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալության համար:
Կողմերն արձանագրել են հայ-կատարական միջպետական, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը` կողմերը փաստել են այդ հարցում պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերն ու աշխատանքը:
Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել հետպատերազմյան իրավիճակից եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ Ադրբեջանի նկրտումներից:
«Համոզված եմ` հայ-կատարական համագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ ես` որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ աջակցելու Հայաստան-Կատար փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը` ի շահ մեր եղբայր ժողովուրդների»,- հավելել է նա: Կատարցի գործընկերն անդրադարձել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությանը:
Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության շուրջ: Արաբ գործընկերն անդրադարձել է աշխարհում տեղի ունեցող տարաբնույթ պատերազմներին` նշելով, որ իրենց համար անընդունելի են կրոնական եւ ռասայական խտրականության, ագրեսիայի հիմքով մղվող պատերազմները: Կողմերն արձանագրել են, որ դրանց դեմ պայքարում խորհրդարանները մեծ անելիք ունեն:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են Հայաստան-Կատար բարեկամական խմբի ղեկավար Վահագն Ալեքսանյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը, Տրդատ Սարգսյանը եւ Թագուհի Թովմասյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:

Ален Симонян с трехдневным рабочим визитом в Катаре
Делегация во главе с Председателем НС РА Аленом Симоняном находится с трехдневным рабочим визитом в Государстве Катар. 24 января делегацию, возглавляемую спикером армянского парламента, принял Председатель Маджлиса аль-Шура Хассан бин Абдулла аль-Ганими.
Ален Симонян поблагодарил аль-Ганими за приглашение и сердечное гостеприимство.
Стороны отметили необходимость реализации программ по развитию армяно-катарского межгосударственного, в частности, межпарламентского сотрудничества.
Спикер НС подчеркнул, что развитие многосторонних отношений с Арабским миром является одним из приоритетных векторов внешней политики РА.
Коснувшись парламентской дипломатии, стороны констатировали роль и работу парламентских групп дружбы.
Ален Симонян подробно представил послевоенную ситуацию и посягательства Азербайджана на территориальную целостность Армении.
“Убежден, что армяно-катарское сотрудничество имеет весомый потенциал развития и расширения, и я как Председатель НС РА готов поддержать развитие взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Катаром на благо наших братских народов", - добавил он. Катарский коллега подчеркнул необходимость утверждения мира в регионе.
Состоялся обмен мнениями по экономическому сотрудничеству. Арабский партнер коснулся происходящих в мире различных конфликтов, отметив, что для них неприемлемы войны на почве религиозной и расовой дискриминации, агрессии. Стороны отметили, что парламентам предстоит многое сделать в борьбе с ними.
Ален Симонян пригласил своего коллегу с официальным визитом в Армению.
В составе возглавляемой Председателем НС делегации – руководитель группы дружбы Армения-Катар В.Алексанян, члены группы дружбы А.Акопян, Т.Саргсян и Т.Товмасян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и министр здравоохранения РА А.Аванесян.