ՀԱՊԿ-ը շարունակում է աշխատել Հայաստան դիտորդական առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) շարունակում է աշխատել Ադրբեջանի հետ սահմանին Հայաստան ուղարկվելիք դիտորդական առաքելության ուղղությամբ։ Այս մասին հունվարի 24-ին РБК-ին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
Նրա խոսքով, այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նման խնդրանք է ներկայացրել ՀԱՊԿ-ին, Հավաքական անվտանգության խորհուրդը մշակել է «Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» որոշման նախագիծը։
«Երևանին այլ աջակցություն ցուցաբերելուց զատ» նախագիծը ենթադրում է ՀԱՊԿ ժամանակավոր դիտորդական առաքելություն ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահման, ինչպես նաև սահմանել նման առաքելության չափը, մանդատը և տևողությունը։ Նախագիծը «գտնվում է բարձր պատրաստվածության մակարդակում, սակայն ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վերջին արտահերթ նիստում հնարավոր չի եղել ընդունել այս փաստաթուղթը»։
«Այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են։ Հաստատման ընթացակարգի ավարտից հետո նախագիծը կներկայացվի կազմակերպության կանոնադրական մարմինների քննարկմանը»,- ասել է Զայնետդինովը՝ նշելով, որ ժամկետների վերաբերյալ նշելը վաղաժամ է:

ОДКБ допустила отправку миссии в Армению на фоне решения ЕС
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) продолжает работу над мониторинговой миссией для отправки в Армению на границу с Азербайджаном. Об этом РБК 24 января сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
По его словам, после того как армянский премьер-министр Никол Пашинян обратился с таким запросом в ОДКБ, Совет коллективной безопасности (СКБ, высший орган организации) разработал проект решения ''О совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения''.
''Помимо оказания Еревану иной поддержки'' это предполагает отправку на армяно-азербайджанскую границу временной мониторинговой миссии ОДКБ и определяет численность, мандат и сроки работы такой миссии. Проект ''находится в высокой степени готовности, однако принять этот документ на последней сессии СКБ ОДКБ не удалось''. ''Работа над ним продолжается. По завершении процедуры согласования проект будет внесен на рассмотрение уставных органов организации'', — отметил Зайнетдинов, заявив, что называть конкретные цифры по численности и срокам сейчас преждевременно.