ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը կսկսի ամբողջությամբ գործել առաջիկա շաբաթներին. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակություն
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունը պատասխանել է «Լուրեր»-ի հարցմանը` տեղեկացնելով, որ Հայաստան գործուղվող ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունում ներգրավված կլինի մինչև 100 աշխատակից, ներառյալ՝ փորձագետներ և ԵՄ դիտորդներ:
«Առաքելության գործողության գոտին կընդգրկի Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ՝ Նախիջևանի հատվածը»,- տեղեկացրել են Եվրամիության պատվիրակությունից:
2022 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանում ԵՄ առաջին դիտորդական խումբը տեղակայվեց երկու ամիս ժամկետով, Եվրոպական խորհրդի երեկվա որոշմամբ Հայաստան ուղարկվող առաքելությունը տեղում կաշխատի երկու տարի:
ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը կանոնավոր պարեկություն կիրականացնի սահմանին և իրավիճակի մասին զեկույցներ կներկայացնի Եվրամիությանը: Ըստ հարցման պատասխանի՝ առաքելությունն ամբողջությամբ կսկսի գործել առաջիկա շաբաթներին։

Гражданская миссия ЕС начнет полноценно функционировать в ближайшие недели: Делегация ЕС в Армении
Делегация Евросоюза в Армении ответила на запрос ''Лурер'', сообщив, что в составе гражданской миссии ЕС, направленной в Армению, будут задействованы до 100 сотрудников, в том числе эксперты и наблюдатели ЕС.
"Зона действия миссии охватит всю протяженность границы с Азербайджаном, включая нахичеванский участок", - сообщили в делегации ЕС.
17 октября 2022 года в Армении сроком на два месяца была размещена первая группа наблюдателей ЕС, согласно вчерашнему решению Совета Европы, направленная в Армению миссия будет работать там два года.
Гражданская миссия ЕС будет регулярно патрулировать границу и докладывать о ситуации Европейскому союзу. Согласно ответу на опрос, миссия будет полностью запущена в ближайшие недели.