Ադրբեջանի՝ իրավական վեճի եղանակով բարձրացրած հարցերն առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ. Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ
Հայաստանի Հանրապետությունը 2023թ․ հունվարի 18-ին ծանուցվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ «Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին» Բեռնի կոնվենցիայի (Բեռնի Կոնվենցիա) շրջանակներում արբիտրաժային վարույթ նախաձեռնելու վերաբերյալ, ինչի կապակցությամբ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը հայտարարություն է տարածել:
«Հայաստանի Հանրապետությունը ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել այնպիսի փաստաթղթի հիման վրա, որի հիմնական նպատակն է «խթանել ․․․․ համագործակցությունը» պետությունների միջև միտված «պահպանելու վայրի ֆլորան և ֆաունան և դրանց բնական ապրելավայրերը»։ Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով հաստատել է իր՝ տարածաշրջանի վայրի բնաշխարհի պահպանման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության հանձնառությունը՝ ներառյալ Բեռնի Կոնվենցիայի մոնիտորինգային և այլ մարմինների հետ աշխատելու միջոցով։
Հայաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության միջազգային վարկանիշը ինքնին վկայում է այդ մասին։ Հայաստանը մտահոգված է, որ Ադրբեջանի կողմից իրավական վեճի եղանակով բարձրացված հարցերը որևէ առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ և կարող են վնասակար անդրադառնալ տարածաշրջանի շրջակա միջավայրի վրա, որը նաև էական վնաս է կրել վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ պատերազմների հետևանքով»,- նշված է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հայտարարության մեջ:

Azerbaijan’s pursuit of contentious path has no relation to Bern Convention, could harm environment
Armenia received notice that Azerbaijan is commencing an arbitration against Armenia under the Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, the Representative of Armenia for International Legal Matters Yeghishe Kirakosyan said in a statement.
“On 18 January 2023, the Republic of Armenia received notice that the Republic of Azerbaijan (“Azerbaijan”) is commencing an arbitration against Armenia under the Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats (the “Bern Convention”).
Armenia regrets that Azerbaijan has chosen to pursue an adversarial process under an international instrument the very purpose of which is “to promote … cooperation” among States “to conserve wild flora and fauna and their natural habitats.” Armenia has repeatedly affirmed its commitment to the conservation of the region’s wildlife and preservation of the environment, including through its close engagement with the Bern Convention’s monitoring and other bodies. Armenia’s environmental record also speaks for itself. Armenia is concerned that Azerbaijan’s pursuit of a contentious path for reasons that appear to have no relation to the Bern Convention’s objectives may have detrimental impacts for the region’s environment, which was significantly harmed as a result of Azerbaijan’s aggressive wars in the last two years.
Armenia is committed to the protection and conservation of the environment and will continue to comply with its obligations under international environmental instruments, including the Bern Convention,” the Representative of Armenia for International Legal Matters said.