Ադրբեջանի՝ իրավական վեճի եղանակով բարձրացրած հարցերն առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ. Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ
Հայաստանի Հանրապետությունը 2023թ․ հունվարի 18-ին ծանուցվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ «Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին» Բեռնի կոնվենցիայի (Բեռնի Կոնվենցիա) շրջանակներում արբիտրաժային վարույթ նախաձեռնելու վերաբերյալ, ինչի կապակցությամբ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը հայտարարություն է տարածել:
«Հայաստանի Հանրապետությունը ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել այնպիսի փաստաթղթի հիման վրա, որի հիմնական նպատակն է «խթանել ․․․․ համագործակցությունը» պետությունների միջև միտված «պահպանելու վայրի ֆլորան և ֆաունան և դրանց բնական ապրելավայրերը»։ Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով հաստատել է իր՝ տարածաշրջանի վայրի բնաշխարհի պահպանման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության հանձնառությունը՝ ներառյալ Բեռնի Կոնվենցիայի մոնիտորինգային և այլ մարմինների հետ աշխատելու միջոցով։
Հայաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության միջազգային վարկանիշը ինքնին վկայում է այդ մասին։ Հայաստանը մտահոգված է, որ Ադրբեջանի կողմից իրավական վեճի եղանակով բարձրացված հարցերը որևէ առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ և կարող են վնասակար անդրադառնալ տարածաշրջանի շրջակա միջավայրի վրա, որը նաև էական վնաս է կրել վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ պատերազմների հետևանքով»,- նշված է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հայտարարության մեջ:

Вопросы, поднятые Азербайджаном в форме юридического спора, не имеют отношения к цели Бернской конвенции
Республика Армения 18 января 2023 года была уведомлена о возбуждении Азербайджанской Республикой арбитражного разбирательства против Республики Армения в рамках Бернской конвенции "Об охране европейской дикой природы и природной среды" (Бернская конвенция), в связи с чем, представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам выступил с заявлением, передает Armradio.am.
"Республика Армения сожалеет, что Азербайджан решил начать юридический процесс на основании  документа, основной целью которого является "содействие … сотрудничеству" между государствами, направленное на "сохранение дикой флоры и фауны и их естественной среды обитания". Армения неоднократно подтверждала свою приверженность сохранению дикой природы региона и защите окружающей среды, в том числе в рамках своей работы с мониторинговыми органами Бернской конвенции и другими органами.
Об этом свидетельствует и сам международный рейтинг охраны окружающей среды Армении. Армения обеспокоена тем, что вопросы, поднятые Азербайджаном в форме судебного спора, не имеют ничего общего с целью Бернской конвенции. Они могут нанести вред окружающей среде региона, которой уже был нанесен значительный ущерб в результате агрессивных войн, которые вел Азербайджан в последние годы", - говорится в заявлении представителя Республики Армения по международно-правовым вопросам.