Չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ՝ սա միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Արցախի պետնախարար
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ  Ռուբեն Վարդանյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ, Խնձրիստան, Պատարա համայնքներ, հանդիպումներ ունեցել  ինչպես նշված գյուղերի, այնպես էլ հարակից բնակավայրերի բնակիչների հետ: Ինչպես հայտնում են Արցախի պետնախարարի աշխատակազմից,  Ռուբեն Վարդանյանին ուղեկցել են Արցախի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը,  Ազգային ժողովի «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանն ու Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանը:
Կարևորելով բնակչության հետ անմիջական շփումները՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ հատկապես այս  ճգնաժամային իրավիճակում բնակչությանն առաջին ձեռքից տեղեկություններ տրամադրելը, նրանց լսելն առաջնային նշանակություն ունի ճգնաժամը համատեղ հաղթահարելու տեսանկյունից.
«Կարծում եմ՝ սա Արցախում շփման ամենաարդյունավետ ձևն է: Մենք իսկապես մեծ դժվարությունների  ենք բախվում, բայց մեծ աշխատանք է տարվում նաև  դրանք  հաղթահարելու համար,  փորձում ենք  առաջ շարժվել՝ լուծումներ գտնելով ամեն օր առաջացող նոր խնդիրներին:
Նա մանրամասն տեղեկություններ է ներկայացրել պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի, էլեկտրաէներգիայի և գազամատակարարման ոլորտներում ընթացիկ իրավիճակի, շրջափակման մյուս հետևանքների և տնտեսության վրա դրա ազդեցության, ինչպես նաև՝ Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացված և ձեռնարկվելիք քայլերի  մասին:
Պետնախարարը նշել է, որ բոլոր միջոցներով աշխատանք  է տարվում ապաշրջափակման ուղղությամբ, բայց, մյուս կողմից, կառավարությունը պարտավոր է պատրաստ լինել  և հնարավոր բոլոր սցենարների պարագայում  ապահովել բնակչության առնվազն նվազագույն կենսական կարիքները:
Խոսելով շրջափակման պատճառների մասին՝ նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է կոտրել արցախահայության ոգին ու  ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը և նշել է, որ իրեն հպարտ է զգում՝ տեսնելով արցախահայության տոկունությունը.
«Այս փորձությունների միջով ստիպված ենք  անցնել՝ հանուն Արցախը հայկական պահելու և հանուն մեր հողի վրա արժանապատիվ ապրելու իրավունքի պաշտպանության: Սա դժվար ճանապարհ է. չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ, որ սա միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը»:
Բոլոր երեք համայնքներում հանդիպումների մասնակիցները վստահեցրել են, որ այդ ճանապարհին այլընտրանք չեն տեսնում, և այդ նպատակի համար պատրաստ են դիմակայել բոլոր դժվարություններին: Այս համատեքստում, մասնավորապես, խոսվել է գյուղատնտեսական և գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու անհրաժեշտության մասին, ինչը կարևորվել  է նաև պարենային անվտանգության տեսանկյունից: Պետնախարարը նշել է,որ հնարավոր ամեն ինչ արվելու է ինչպես գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու, այնպես էլ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:

I can’t promise you that we won’t have problems, but I assure you that this is the only way: Ruben Vardanyan
Ruben Vardanyan, State Minister of the Republic of Artsakh, Head of the Operational Headquarters, visited Noragyugh, Khndzristan, Patara communities of Askeran region, had meetings with residents of the mentioned villages and neighboring settlements. The State Minister was accompanied by Minister of Territorial Administration and Infrastructures of AR Suren Galstyan, MP of the "Armenian Revolutionary Federation" faction of AR's National Assembly David Ishkhanyan and Head of Askeran Regional Administration Hamlet Apresyan.
Emphasizing direct contacts with the population, Ruben Vardanyan noted that, especially in this crisis situation, providing the population with first-hand information, listening to their concerns is of primary importance from the point of view of jointly overcoming the crisis.
"I think this is the most effective form of communication in Artsakh. We indeed face great difficulties, but a lot of work is also being done to overcome them, we are trying to move forward, finding solutions to new problems that arise every day."
He presented detailed information on the current situation in the fields of food products, petrol and diesel, electricity and gas supply, other consequences of the blockade and its impact on the economy, as well as the steps taken and to be taken by the Operational Headquarters.
The State Minister noted that work is being done by all means in the direction of lifting the blockade, but, on the other hand, the Government is obliged to be ready and provide at least the minimum vital needs of the population in case of all possible scenarios.
Speaking about the reasons of the blockade, he emphasized that Azerbaijan is trying in every possible way to break the spirit of Artsakh Armenians and achieve the depopulation of Artsakh through pressure and noted that he feels proud to see the resilience of Artsakh Armenians. "We have to go through these trials for the sake of keeping Artsakh Armenian and for the protection of the right to live in dignity on our land. This is a difficult road. I can't promise that there won't be problems, but I assure you that this is the only way that will allow us to preserve our homeland."
The participants of the meetings in all three communities assured that they do not see an alternative on this path and are ready to face all difficulties for this purpose. The need to organize agricultural and spring planting works in time was also touched upon, which is also important from the point of view of food security. The State Minister noted that everything possible will be done to organize the spring planting works in time, as well as to carry out other programs aimed at the development of agriculture.