Այս տարի Պորտուգալիայում կբացվի առաջին Թումո կենտրոնը
Պորտուգալիայում առաջին Թումո կենտրոնը կբացվի երկրի պատմական կենտրոններից մեկում՝ Կոիմբրայում, որտեղ նաև գտնվում է Եվրոպայի ամենահին համալսարաններից մեկը։ Ինչպես հայտնում են Թումո կենտրոնից, Կենտրոնը կլինի քաղաքի համար խորհրդանշական հին փոստային շենքում, որից 2000 քմ տարածք կվերանորոգվի կրթական ծրագիրը գործարկելու համար։
Թումո Կոիմբրան հնարավորություն կընձեռի 1500 երիտասարդների ստանալ անվճար կրթություն ութ հիմնական ուղղություններով՝ 3D մոդելավորում, անիմացիա, խաղերի ստեղծում, ծրագրավորում, երաժշտություն, գրաֆիկական դիզայն, ֆիլմերի ստեղծում։ Կենտրոնը ուսանողների համար իր դռները կբացի 2023-ի երկրորդ եռամսյակում։
«Հաջորդ սերնդին թվային տնտեսությանը նախապատրաստելու կառուցվածքային անհրաժեշտություն կա։ Տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում արտադպրոցական կրթությունը հիմնականում սահմանափակված է փոքր խմբերով և մասնավոր պարապմունքներով. այն անվճար և հասանելի դարձնելը հավասար հնարավորություններ կընձեռի բոլորին։ Թումոյի կրթությունը պարզ և հասանելի է։ Այն արդյունավետ է արագ և լայնածավալ ներգործության ապահովելու համար»,- նշել է Թումոյի գործընկեր Shaken not Stirred հարթակի հիմնադիր Պեդրո Սանտա Կլարան հունվարի 25-ին` ծրագրի հովանավորների և գործընկերների հետ հուշագրի ստորագրման ժամանակ:
Կոիմբրայի կենտրոնի բացումը նշանավորում է Պորտուգալիայում Թումոյի ցանցի ընդլայնման արշավի սկիզբը: Պորտուգալացի գործընկերները հայտարարել են, որ եկող տարիների ընթացքում ակնկալում են նոր կենտրոններ բացել երկրով մեկ։ Թումոյի հիմնադրումը Պորտուգալիայում տեխնոլոգիական և կրթական համայնքների միավորման և համագործակցության հիանալի օրինակ է. ծրագրի աջակիցները, ձեռնարկատերերը և հիմնադիրները միասնաբար շուրջ յոթ միլիոն եվրո են ներդրել ծրագրի գործարկման համար։
«Երբ նախնական հանդիպումների համար այցելեցինք Պորտուգալիա, շատ ոգևորվեցինք այս նախագծով, քանի որ տեսանք երկրի մեծ ներուժը, որը զուգակցված էր տեխնոլոգիական համայնքի աջակցությամբ և պատանիների` թվային ոլորտում հաջողելու պատրաստակամությամբ։ Եվ հենց այսօրվա պատանիներն են, որ գալիք տասնամյակներում կկերտեն ապագան։ Կարծում ենք` ճիշտ ժամանակն է ներդրում անել Պորտուգալիայի երիտասարդների կրթության մեջ»- նշել է Թումոյի զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանը։
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Թումոն կենտրոններ է հիմնել Եվրոպայում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում և այլ վայրերում։ Հաջորդ կենտրոնը կբացվի Լոս Անջելեսում` Կալիֆորնիայի նահանգի ֆինանսավորմամբ և Լոս Անջելես քաղաքի հետ համագործակցությամբ։ 2023-ին ծրագիրը զգալիորեն կընդլայնի իր ցանցը Գերմանիայում և Ֆրանսիայում: Քննարկումներ են նաև ընթանում Իտալիայում կենտրոն բացելու շուրջ։

Первый ТУМО центр Португалии будет открыт в одном из исторических центров страны, Коимбре, где находится и один из старейших университетов Европы. Как передает "Арменпресс", со ссылкой на сообщение ТУМО центра, центр разместится в символическом здании старой почты, на территории в 2000 квадратных метров, которая будут реконструирована для запуска образовательной программы.
В ТУМО Коимбра 1500 молодых людей смогут получить бесплатное образование по восьми основным направлениям: 3D-моделирование, анимация, создание игр, программирование, музыка, графический дизайн, кинопроизводство. Центр откроет свои двери во втором квартале 2023 года.
"Существует структурная необходимость подготовить следующее поколение к цифровой экономике. Внешкольное образование в области технологий и дизайна в основном ограничивается небольшими группами и частными уроками. Бесплатное и доступное образование даст всем равные возможности. Обучение ТУМО простое и доступное. Оно эффективно для обеспечения быстрого и масштабного воздействия", - заявил основатель платформы "Shaken not Stirred", партнер ТУМО Педро Санта-Клара во время подписания меморандума.
Открытие центра в Коимбре знаменует собой начало кампании по расширению сети ТУМО в Португалии. Португальские партнеры объявили, что в ближайшие годы рассчитывают открыть новые центры по всей стране. ТУМО - отличный пример интеграции и сотрудничества технологического и образовательного сообществ Португалии. Сторонники проекта, предприниматели и учредители для запуска проекта инвестировали около семи миллионов евро.
"Когда мы посетили Португалию для первых встреч, мы были воодушевлены этим проектом, потому что увидели большой потенциал страны в сочетании с поддержкой технологического сообщества и готовностью молодых людей добиться успеха в цифровой сфере. И именно сегодняшняя молодежь будет создавать будущее. Мы считаем, что пришло время инвестировать в образование португальской молодежи", - сказал Бекор Папазян, директор по развитию ТУМО.
За последние пять лет ТУМО открыла центры в Европе: во Франции, Германии, Швейцарии, Албании, Украине и в других странах. Следующий центр будет открыт в Лос-Анджелесе при материальном содействии штата Калифорния и в партнерстве с городом Лос-Анджелес. В 2023 году программа значительно расширит свою сеть в Германии и во Франции. Также ведутся обсуждения об открытии центра в Италии.