Այս տարի Պորտուգալիայում կբացվի առաջին Թումո կենտրոնը
Պորտուգալիայում առաջին Թումո կենտրոնը կբացվի երկրի պատմական կենտրոններից մեկում՝ Կոիմբրայում, որտեղ նաև գտնվում է Եվրոպայի ամենահին համալսարաններից մեկը։ Ինչպես հայտնում են Թումո կենտրոնից, Կենտրոնը կլինի քաղաքի համար խորհրդանշական հին փոստային շենքում, որից 2000 քմ տարածք կվերանորոգվի կրթական ծրագիրը գործարկելու համար։
Թումո Կոիմբրան հնարավորություն կընձեռի 1500 երիտասարդների ստանալ անվճար կրթություն ութ հիմնական ուղղություններով՝ 3D մոդելավորում, անիմացիա, խաղերի ստեղծում, ծրագրավորում, երաժշտություն, գրաֆիկական դիզայն, ֆիլմերի ստեղծում։ Կենտրոնը ուսանողների համար իր դռները կբացի 2023-ի երկրորդ եռամսյակում։
«Հաջորդ սերնդին թվային տնտեսությանը նախապատրաստելու կառուցվածքային անհրաժեշտություն կա։ Տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում արտադպրոցական կրթությունը հիմնականում սահմանափակված է փոքր խմբերով և մասնավոր պարապմունքներով. այն անվճար և հասանելի դարձնելը հավասար հնարավորություններ կընձեռի բոլորին։ Թումոյի կրթությունը պարզ և հասանելի է։ Այն արդյունավետ է արագ և լայնածավալ ներգործության ապահովելու համար»,- նշել է Թումոյի գործընկեր Shaken not Stirred հարթակի հիմնադիր Պեդրո Սանտա Կլարան հունվարի 25-ին` ծրագրի հովանավորների և գործընկերների հետ հուշագրի ստորագրման ժամանակ:
Կոիմբրայի կենտրոնի բացումը նշանավորում է Պորտուգալիայում Թումոյի ցանցի ընդլայնման արշավի սկիզբը: Պորտուգալացի գործընկերները հայտարարել են, որ եկող տարիների ընթացքում ակնկալում են նոր կենտրոններ բացել երկրով մեկ։ Թումոյի հիմնադրումը Պորտուգալիայում տեխնոլոգիական և կրթական համայնքների միավորման և համագործակցության հիանալի օրինակ է. ծրագրի աջակիցները, ձեռնարկատերերը և հիմնադիրները միասնաբար շուրջ յոթ միլիոն եվրո են ներդրել ծրագրի գործարկման համար։
«Երբ նախնական հանդիպումների համար այցելեցինք Պորտուգալիա, շատ ոգևորվեցինք այս նախագծով, քանի որ տեսանք երկրի մեծ ներուժը, որը զուգակցված էր տեխնոլոգիական համայնքի աջակցությամբ և պատանիների` թվային ոլորտում հաջողելու պատրաստակամությամբ։ Եվ հենց այսօրվա պատանիներն են, որ գալիք տասնամյակներում կկերտեն ապագան։ Կարծում ենք` ճիշտ ժամանակն է ներդրում անել Պորտուգալիայի երիտասարդների կրթության մեջ»- նշել է Թումոյի զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանը։
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Թումոն կենտրոններ է հիմնել Եվրոպայում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում և այլ վայրերում։ Հաջորդ կենտրոնը կբացվի Լոս Անջելեսում` Կալիֆորնիայի նահանգի ֆինանսավորմամբ և Լոս Անջելես քաղաքի հետ համագործակցությամբ։ 2023-ին ծրագիրը զգալիորեն կընդլայնի իր ցանցը Գերմանիայում և Ֆրանսիայում: Քննարկումներ են նաև ընթանում Իտալիայում կենտրոն բացելու շուրջ։

The First TUMO Center in Portugal to Open in 2023
The first TUMO center in Portugal will open in Coimbra, one of the country's most historic cities, and home to one of Europe’s oldest universities. The center will be located in the city’s iconic old postal office building, 2,000 square meters of which will be renovated specially for the TUMO project.
TUMO Coimbra will give 1,500 teens tuition-free access to eight focus areas: 3D modeling, animation, game development, programming, music, graphic design, filmmaking, and robotics. Registration will open in the second quarter of this year.
"There is a structural need to prepare the next generation for the digital economy. Access to extracurricular education in the areas of tech and design is typically limited to a few students through private classes, and offering it for free promotes equal opportunities for everyone. TUMO’s education is uncomplicated and accessible, it’s an effective way to create immediate and widespread impact,” mentioned Pedro Santa Clara, CEO of Shaken not Stirred, TUMO’s partner in Portugal on January 25th during a signing of an MoU with sponsors and partners of the project.
The opening of TUMO Coimbra marks the beginning of a campaign to expand TUMO centers across the country. Shaken not Stirred announced that more centers are expected to open in Portugal in the coming years. TUMO’s launch in Portugal is a great example of the unified efforts of community representatives in tech and education; the project’s supporters, entrepreneurs, and foundations contributed close to seven million euros to the project.
“When we visited Portugal for an initial set of meetings, we became very passionate about the project, because we saw the huge potential in the country, coupled with the support of the tech community and the eagerness of young people looking to augment their digital skills. It is today’s teenagers that will be called upon to create the future in the decades to come. To us it feels like the right time to invest in the teenagers of Portugal,” mentions Pegor Papazian, TUMO head of development.
Over the past five years, TUMO has established centers across Europe, in France, Germany, Switzerland, Albania, Ukraine, and other locations. The next TUMO will open in Los Angeles, with funding from the State of California and in partnership with the city of LA. In 2023, TUMO will also significantly expand its network within Germany and France and is in ongoing discussions to open a center in Italy.
TUMO’s international expansion has a significant impact on its mission, as every center that opens abroad helps sustain the operations of the expanded network in Armenia and Artsakh.