Տեղի է ունեցել հարկային պոտենցիալի գնահատմանը վերաբերող խորհրդակցություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված հարկային պոտենցիալի գնահատմանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Խորհրդակցության սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ինչպես նախորդ տարեվերջին ենք պայմանավորվել, այս տարի ժամանակ առ ժամանակ քննարկումներ կունենանք Հայաստանի Հանրապետության հարկային պոտենցիալի գնահատման վերաբերյալ: Կփորձենք գնահատել, թե մեր հարկային եկամուտներն ինչքանով, ինչ հարաբերության կամ հեռավորության մեջ են մեր երկրի հարկային պոտենցիալից»:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել ավելացված արժեքի հարկի, եկամտային հարկի և սոցիալական վճարների, ինչպես նաև շահութահարկի գծերով փաստացի պետական բյուջե կատարված մուտքերին, հարկային եկամուտների մեծացման պոտենցիալ հնարավորություններին և ստվերի կրճատման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին: Ներկայացված գնահատականների շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, հնչեցվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ՝ հարկային պոտենցիալ միջոցները պետական բյուջե ներգրավվելու ուղղությամբ: Քննարկվել են նաև Շրջանառության հարկի ուղղությամբ առկա խնդիրները և դրանց հնարավոր լուծումները:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հարկային, մաքսային և այլ ոլորտներում կոռուպցիայի, ինչպես նաև ստվերային դրսևորումների դեմ հետևողական ու արդյունավետ պայքարը: Հարկային պետոնցիալն իրացնելու համատեքստում վարչապետը նշել է. «Պետք է հասկանալ, թե որն է աշխատանքի արդյունավետ մեթոդաբանությունը, հստակ ֆիքսել խնդիրները և գնալ կոնկրետ լուծումների: Այս առումով, անհրաժեշտ են խորը և արմատական բարեփոխումներ»: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները և ներկայացնել հարկային պոտենցիալի լիարժեք իրացմանն ուղղված համապատասխան առաջարկություններ:

Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a consultation on the assessment of the tax potential took place.
The meeting was attended by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, Minister of Economy Vahan Kerobyan, Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, Chairman of the Standing Committee on Financial Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly Gevorg Papoyan, Chairman of the Central Bank Martin Galstyan, Deputy Chairman of the National Assembly Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, Chairman of the State Revenue Committee Rustam Badasyan and other officials.
At the beginning of the consultation, Prime Minister Pashinyan stated: "As we agreed at the end of last year, this year we will have periodic discussions regarding the evaluation of the tax potential of the Republic of Armenia. We will try to assess how far our tax revenues are, in what relation or distance from the tax potential of our country."
Next, the actual state budget revenue from value added tax, income tax and social fees, as well as profit tax, the potential opportunities for increasing tax revenues and the steps to be taken in the direction of reducing the shadow economy were addressed. An exchange of ideas took place around the presented assessments, various observations and recommendations were made in the direction of attracting potential tax funds to the state budget. The existing problems in the field of turnover tax and their possible solutions were also discussed.
Prime Minister Pashinyan emphasized the consistent and effective fight against corruption in tax, customs and other areas, as well as manifestations of shadow economy. In the context of realizing the tax potential, the Prime Minister said: "It is necessary to understand the effective methodology of work, clearly record the problems and go for concrete solutions. In this regard, deep and radical reforms are needed." The Prime Minister instructed to continue the discussions and submit appropriate recommendations aimed at the full realization of the tax potential.