«Այսօր Արցախի կանայք բաց նամակով դիմել են Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին։ Նրանք կոչ են անում անհապաղ միջամտել և դադարեցնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի էներգետիկ շրջափակումը։ Տիկին ֆոն դեր Լեյենը պատասխանատու է Ադրբեջանից ԵՄ գազի մատակարարումների ավելացման մասին համաձայնագրի ստորագրման համար։
Մտահոգ մայրերը իրավացիորեն պահանջում են, որ իրենց երեխաները, ԵՄ երկրների երեխաների պես, տաք ու լուսավոր տներում ապրելու, նորմալ սնվելու, դպրոց ու մանկապարտեզ հաճախելու և բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորություն ունենան։ Արցախի երեխաներն ունեն նորմալ կյանքի իրավունք, ինչպես աշխարհի բոլոր երեխաները։ Փակելով գազատարը և հոսանքազրկելով Արցախը ձմռան պայմաններում, Ադրբեջանն ու նրա ղեկավարությունը 30 հազար երեխաների զրկում են այդ իրավունքից։
Ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում կանայք դրսևորում են իրենց վճռականությունն ու ուժը: Նրանք մեր հերոսներն են և արդարության համար պայքարողները։ Այսօր նրանք մեզ համար հաստատակամության և դժվարություններին դիմակայելու օրինակ են ծառայում՝ հիշեցնելով բոլորիս բնորոշ մարդկայնության մասին։
Ես ողջունում եմ մեր կանանց նախաձեռնությունը և աջակցում եմ նրանց։ Ես հիանում եմ նրանց արիությամբ և տոկունությամբ: Յուրաքանչյուր ոք, ով կարող է օգնել նրանց, պետք է դա անի: Հանուն կյանքի, հանուն երեխաների, հանուն ապագայի, հանուն Արցախի»։

Сегодня женщины Арцаха обратились с открытым письмом к председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен. Они призывают ее немедленно вмешаться и прекратить энергетическую блокаду Арцаха Азербайджаном. Именно госпожа фон дер Ляйен ответственна за подписание соглашения об увеличении поставок газа в ЕС из Азербайджана. Об этом в своем Telegram-канале сообщил госминистр Арцаха Рубен Варданян.
"Отчаявшиеся матери справедливо требуют, чтобы их дети, как и дети стран Евросоюза, имели возможность жить в теплых и светлых домах, нормально питаться, посещать школы и детские сады, получать медицинскую помощь. Они имеют право на нормальную жизнь, как и все дети мира. Перекрывая газопровод и отключая электричество зимой, Азербайджан и его лидеры лишают 30 000 арцахских детей этого права.
В период кризиса женщины показывают свою решимость и силу – они наши герои и борцы за справедливость. Сегодня они показывают нам, как можно упорно противостоять трудностям, они напоминают о нашей общей человечности. Я приветствую и поддерживаю инициативу наших женщин. Меня восхищает их сила духа и стойкость. И все, кто в силах им помочь, обязаны это сделать! Во имя жизни, во имя детей, во имя будущего, во имя Арцаха!" - отметил Варданян.