ԵԽԽՎ-ն զեկույց է հրապարակել՝ Ադրբեջանին կոչ անելով բացել Լաչինի միջանցքը, ազատ արձակել հայ գերիներին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում ընդունվել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգային հանձնաժողովի զեկույցը։ Փաստաթուղթն անդրադառնում է 2022-ի հունվարից դեկտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում անդամ երկրներում տեղի ունեցած զարգացումներին, փոխանցում է 1lurer.am։
Զեկույցում ներկայացված են նաև այդ ժամանակահատվածում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև երկու երկրի ղեկավարների միջև հանդիպումները Եվրամիության և այլ դերակատարների միջնորդությամբ:
Փաստաթղթում Հայաստանի վերաբերյալ մասնավորապես նշված է․
«Վեհաժողովը ողջունում է Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման զգալի առաջընթացը և իշխանություններին կոչ է անում ավարտին հասցնել ընտրական դաշտի բարեփոխումը, շարունակել դատական համակարգի բարեփոխումները և ամրապնդել մամուլի ազատությունը։ Վեհաժողովը ուշադրությամբ կշարունակի հետևել Հայաստանում ինստիտուտների լիազորությունների հավասարակշռման և ժողովրդավարական մշակույթի հաստատման հետ կապված զարգացումներին»։
Զեկույցում անդրադարձ կա նաև Ադրբեջանին։ Նշվում է, որ այդ երկրում երկրում իրավիճակը չի փոխվել։ Մասնավորապես ամրագրված է․
«Վեհաժողովը ողջունում է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ քաղաքական երկխոսության հավատարմությունը, սակայն ցավում է, որ ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանում իրավիճակը չի բարելավվել, և օրենքի գերակայության, բազմակարծական ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հետ կապված մի շարք մտահոգություններ պահպանվում են։ Դրանք վերաբերում են նաև դատական համակարգի անկախությանը, ԶԼՄ-ների և խոսքի ազատությանը, միավորումների ազատության և քաղաքական ազատությանը, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի ու կալանքի ինստիտուտի հետ կապված ոչ բավարար պայմանների վերաբերյալ խնդիրներին»։

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe has called on Azerbaijan to immediately release all Armenian prisoners of war and civilian captivesArmradio.am reports.
In the resolution on the progress of member States under monitoring in 2022, the Assembly takes note of the most recent urgent notice of the European Court of Human Rights sent to the Committee of Ministers of the Council of Europe calling for the monitoring of Azerbaijan’s implementation of its decision of 21 December 2022 regarding the Lachin Corridor, and calls for the immediate and full implementation of the interim measures decided by the Court.
The Assembly is also monitoring the situation around the Armenian prisoners of war and civilian captives who are still detained in Azerbaijan. The Assembly calls upon Azerbaijan to immediately release all detainees.
With respect to Armenia, the Assembly welcomes the marked progress in the democratic development of Armenia and calls on the authorities to complete the reform of the electoral framework, to continue the reform of the judiciary and to strengthen media freedom. The Assembly resolves to continue to closely follow developments with regard to institutional balances and the establishment of a democratic culture.
With respect to Azerbaijan, the Assembly welcomes the authorities’ declared commitment to political dialogue but regrets that in general, the situation in Azerbaijan has not improved and that a number of outstanding concerns with regard to the rule of law, pluralist democracy and human rights remain unaddressed. They include serious concerns with regard to the independence of the judiciary, media freedom and freedom of expression, freedom of association and political freedom, as well as allegations of torture and ill-treatment by law enforcement officials and unsatisfactory detention conditions.