Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի առաջնորդությամբ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ձևավորվել է "Save Karabakh" կոալիցիան։ Այս նախաձեռնությունը հաջորդել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Արցախի շրջափակման ադրբեջանական քաղաքականությունը դատապարտող երկկուսակցական բանաձևի շրջանառության մեջ դնելուն, որը նախաձեռնել են Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոնը, Գուս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը, Դավիթ Վալադաոն և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ավագ անդամ Բրեդ Շերմանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից:
Հիշյալ կոալիցիյաի մասին հայտարարությունը կատարվել է հունվարի 27-ին Կապիտոլիումի բարձունքում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ։ Ասուլիսին մասնակցել են ԱՄՆ կրոնական ազատության հարցերով նախկին դեսպան, սենատոր Սեմ Բրաունբեքը, ԱՄՆ-ում Արցախի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչներ։ Մասնակցել են նաև կոալիցիոն կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` մասնավորապես «Միջազգային և կառավարական հարցերով անգլիական գրասենյակից», Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի կողմից հիմնադրված «ՀԱՐԹ կազմապերպությունից», «Խոցելի ժողովուրդների նախագծից», “Genocide watch”-ից, «Հունա-ամերիկյան առաժնորդության խորհրդից», «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» և այլ կազմակերպություննից։ Կոալիցիային միացած կազմակերպությունների ընդհանուր թիվը քսան է։
Իր ելույթում Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Վաշինգտոնի գրասենյակի տնօրեն Արամ Համբարյանը արձանագրել է․ «Սա բազմազան կոալիցիա է՝ նպատակ ունենալով փրկել Արցախը։ Մենք ուս ուսի կանգնած ենք մեր կոալիցիայի հետ և համերաշխ ենք Կոնգրեսի մեր ընկերների հետ, ովքեր առաջ են մղում ապաշրջափակման օրենսդրություն, որը նախատեսվում է ներկայացնել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում: Այժմ, առավել քան երբևէ, հայ և դաշնակից ամերիկացիները պետք է ոտքի կանգնեն և բարձրաձայնեն իրենց ձայնը»։
Ասուլիսի ընթացքում ելույթ են ունեցել, Արցախի շրջափակմանն անդրադարձել, ԱՄՆ իշխանություններից որոշակի գործողություններ պահանջել ու ադրբեջանական քաղաքականությունը դատապարտել կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանը, Ջուդի Չուն, Դեյվիդ Վալադաոն, Բարբարա Լին, Նիկոլե Մալիոտակիսը, Ջիմ Կոստան, Լու Քորեան, դեսպան Սամ Բրոունբեքը, Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Коалиция Save Karabakh  ("Спасем Карабах") была сформирована в Соединенных Штатах Америки под руководством Армянского Комитета Ай Дата Америки. Эта инициатива последовала за внесением в Конгресс США двухпартийной резолюции, осуждающей политику Азербайджана по блокаде Арцаха, которая была инициирована сопредседателями Армянской фракции Конгресса Фрэнком Пэллоуном, Гасом Билиракисом, Адамом Шиффом, Дэвидом Валадао и Брэдом Шерманом - старшим членом комитета по международным отношениям Палаты представителей США.
Об этом "Арменпресс" сообщили  в Центральном аппарате Армянского национального комитета Бюро АРФД.
Объявление об упомянутой коалиции было сделано 27 января во время пресс-конференции на Капитолии. В пресс-конференции приняли участие бывший посол США по вопросам свободы вероисповедания, сенатор Сэм Браунбек, представитель Арцаха в США Роберт Аветисян, представители комитета Ай Дата.
Также участвовали представители коалиционных организаций, в частности, из "Английского управления по международным и правительственным делам", организации HART, основанной баронессой Кэролайн Кокс, "Проекта уязвимых народов", организацииGenocide watch, "Греко-американского совета лидеров", Советав защиту христиан и др. Общее количество организаций, вошедших в коалицию, составляет двадесятка.
В своем выступлении главы вашингтонского офиса Армянского Комитета Ай Дата Америки Арам Амбарян отметил: "Это разнообразная коалиция, цель которой – спасти Арцах. Мы стоим плечом к плечу с нашей коалицией и солидарны с нашими друзьями в Конгрессе, которые продвигают закон о деблокаде, который, как ожидается, будет внесен в Палату представителей США. Сейчас более чем когда-либоармяне и союзные американцы должны встать и возвысить свой голос".
В ходе пресс-конференции выступили конгрессмены Брэд Шерман, Джуди Чу, Дэвид Валадао, Барбара Ли, Николе Малиотакис, Джим Коста, Лу Кориа, посол Сэм Браунбэк, Роберт Аветисян, которые потребовали от властей США определенных действий по деблокаде Арцаха и осудили азербайджанскую политику.