Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի առաջնորդությամբ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ձևավորվել է "Save Karabakh" կոալիցիան։ Այս նախաձեռնությունը հաջորդել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Արցախի շրջափակման ադրբեջանական քաղաքականությունը դատապարտող երկկուսակցական բանաձևի շրջանառության մեջ դնելուն, որը նախաձեռնել են Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոնը, Գուս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը, Դավիթ Վալադաոն և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ավագ անդամ Բրեդ Շերմանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից:
Հիշյալ կոալիցիյաի մասին հայտարարությունը կատարվել է հունվարի 27-ին Կապիտոլիումի բարձունքում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ։ Ասուլիսին մասնակցել են ԱՄՆ կրոնական ազատության հարցերով նախկին դեսպան, սենատոր Սեմ Բրաունբեքը, ԱՄՆ-ում Արցախի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչներ։ Մասնակցել են նաև կոալիցիոն կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` մասնավորապես «Միջազգային և կառավարական հարցերով անգլիական գրասենյակից», Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի կողմից հիմնադրված «ՀԱՐԹ կազմապերպությունից», «Խոցելի ժողովուրդների նախագծից», “Genocide watch”-ից, «Հունա-ամերիկյան առաժնորդության խորհրդից», «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» և այլ կազմակերպություննից։ Կոալիցիային միացած կազմակերպությունների ընդհանուր թիվը քսան է։
Իր ելույթում Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Վաշինգտոնի գրասենյակի տնօրեն Արամ Համբարյանը արձանագրել է․ «Սա բազմազան կոալիցիա է՝ նպատակ ունենալով փրկել Արցախը։ Մենք ուս ուսի կանգնած ենք մեր կոալիցիայի հետ և համերաշխ ենք Կոնգրեսի մեր ընկերների հետ, ովքեր առաջ են մղում ապաշրջափակման օրենսդրություն, որը նախատեսվում է ներկայացնել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում: Այժմ, առավել քան երբևէ, հայ և դաշնակից ամերիկացիները պետք է ոտքի կանգնեն և բարձրաձայնեն իրենց ձայնը»։
Ասուլիսի ընթացքում ելույթ են ունեցել, Արցախի շրջափակմանն անդրադարձել, ԱՄՆ իշխանություններից որոշակի գործողություններ պահանջել ու ադրբեջանական քաղաքականությունը դատապարտել կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանը, Ջուդի Չուն, Դեյվիդ Վալադաոն, Բարբարա Լին, Նիկոլե Մալիոտակիսը, Ջիմ Կոստան, Լու Քորեան, դեսպան Սամ Բրոունբեքը, Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Rep. Brad Sherman (D-CA) was joined by Congressional Armenian Caucus Co-Chair David Valadao (R-CA), House Appropriations Foreign Operations Subcommittee Ranking member Barbara Lee (D-CA), and Representatives Judy Chu (D-CA), Lou Correa (D-CA), Jim Costa (D-CA), and Nicole Malliotakis (R-NY) in calling on the Biden Administration to stop U.S. military aid to Azerbaijan and send emergency aid to Artsakh in response to the devastating humanitarian crisis in Artsakh caused by Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor, reported the Armenian National Committee of America (a leading partner in the broad-based Save Karabakh coalition), ANCA reported.
The Capitol Hill press conference, held in the Press Triangle at the foot of the U.S. Capitol Building, featured the participation of former U.S. Ambassador for Religious Freedom, Senator Sam Brownback, Artsakh Representative to the U.S. Robert Avetisyan, and representatives of the Armenian National Committee of America (ANCA) and a diverse group of non-government organizations led by the Anglican Office of International and Government Affairs, Christian Solidarity International, the Baroness Caroline Cox of Queensbury and founder of the Humanitarian Aid Relief Trust (HART), the Vulnerable Peoples Project, and supported by the Genocide Watch, Hellenic American Leadership Council, and In Defense of Christians, who announced the launch of the Save Karabakh Coalition. The press conference was moderated by Reverend Canon Justin Murff, Executive Director of the Anglican Office for Government and International AffairsPanorama.am reports.
“This is a diverse coalition with a laser focus – saving Artsakh,” sai ANCA Executive Director Aram Hamparian. “We stand shoulder to shoulder with our coalition and in solidarity with our Congressional friends advancing anti-blockade legislation, set to be introduced in the U.S. House. Now, more than ever, Armenian and allied Americans need to stand up, and speak out – and that starts with taking action today at www.anca.org/blockade.”