Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ներկայացվել է պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի շուկաներում, ենթակառուցվածքների ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը:
Զեկուցվել է, որ կտրոնային համակարգի ներդրումը որոշակի չափով մեղմել է պարենային խնդիրը, սակայն շրջափակման հետևանքով բնակչությունը շարունակում է զրկված մնալ մի շարք կարևոր ապրանքատեսակներ ձեռք բերելու հնարավորությունից:
Ինչ վերաբերում է բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում իրավիճակին, ապա նշվել է, որ առկա է պաշարների սղություն և կարևորվել է խիստ խնայողական ռեժիմի պահպանումը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստական և գարնանացանի կազմակերպման հարցեր: Պետնախարարը գարնանացանի՝ պատշաճ ժամկետներում իրականացման խնդիրը կարևոր է համարել հատկապես պարենային անվտանգության տեսանկյունից՝ նշելով, որ սերմերի տեղափոխման հետ կապված ներկայումս աշխատանքներ են իրականացվում:
Հաշվի առնելով, որ օպերատիվ շտաբի անդամներն արդեն ավարտել են համայնքներում բնակչության հետ հերթական հանդիպումների շարքը՝ պետնախարարը պատասխանատուներին հանձնարարել է ամփոփել բարձրացված հարցերը և դրանց լուծման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:

На заседании Оперативного штаба, прошедшем под руководством Государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна, обсуждался ряд вопросов, касающихся обеспечения жизнедеятельности населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Представлена текущая ситуация на рынках продовольственных товаров, бензина и дизельного топлива, а также положение дел в сфере инфраструктур.
Доложено, что введение талонной системы в определенной степени смягчило продовольственные проблемы, однако вследствие блокады население по-прежнему лишено возможности приобретения ряда важных видов продовольствия.
Что касается ситуации на рынках бензина и дизельного топлива, отмечено, что имеется недостаток запасов, и подчеркнута необходимость строгого соблюдения режима экономии.
В ходе заседания обсуждались также вопросы подготовки к весенним сельскохозяйственным работам и организации весеннего сева. Госминистр сказал, что считает должную подготовку к весенним посевным работам чрезвычайно важной, особенно с точки зрения продовольственной безопасности, отметив, что в настоящее время осуществляются работы по перемещению семян.
Учитывая, что члены Оперативного штаба уже завершили очередную серию встреч с населением в общинах, Госминистр поручил ответственным должностным лицам обобщить поднятые вопросы и представить предложения относительно их решения.