Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախնական հարկաբյուջետային շրջանակի վերաբերյալ:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից կատարված ամփոփ վերլուծությունը, որի նպատակը պետական գերատեսչություններին ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերի սահմանաչափերի գնահատման վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումն է: Նախարարն անդրադարձել է հարկաբյուջետային շրջանակի հիմնական ցուցանիշների, ընթացիկ և կապիտալ ծախսերի գծով Կառավարության թիրախների իրագործման հնարավորությունների, հարկաբյուջետային շրջանակի ռիսկերի և մյուս ուղղություններով կանխատեսվող միտումներին:
Այս համատեքստում ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, արծարծվել են Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Քննարկման առարկա են դարձել ընթացիկ և կապիտալ ծրագրերի, տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքը և հետագա անելիքները:
Վարչապետը կարևորել է կապիտալ ծախսերի և տնտեսությունը գեներացնող մյուս ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը՝ ընդգծելով նախագծերի ու բարեփոխումների որակի հետևողական բարձրացման անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը վերջնական տեսքի բերելու և թիրախները հստակ նախանշելու ուղղությամբ:

Prime Minister Nikol Pashinyan chaired a consultation on the preliminary fiscal framework of the Medium-Term Expenditure 2024-2026.
Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presented the summary analysis made by the ministry, the purpose of which is to provide information on the assessment of current and capital expenditure limits to state departments. The Minister referred to the main indicators of the fiscal framework, the chances for achieving the Government's targets in terms of current and capital expenditures, the fiscal risks and the predicted trends in other directions.
In this context, an exchange of ideas took place, issues related to the activities provided for by the Government's Action Plan were discussed. Current and capital projects, the course of reforms initiated in various fields and the future activities were the subject of discussion.
The Prime Minister emphasized the effective implementation of capital expenditures and other economic drivers, emphasizing the need to consistently increase the quality of project implementation and reforms. Nikol Pashinyan instructed the heads of departments to continue working on finalizing the mid-term expenditure framework for 2024-2026 and clearly defining the targets.