Արցախի Հանրապետության դատախազությունը հայտնում է, որ երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի տարբեր օգտատերերի կողմից տեղեկություններ էին տարածվել այն մասին, որ իբր Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուս զինվորականները ՀՀ-ից Արցախ տեղափոխելու նպատակով տարբեր քաղաքացիներից վճար են ստացել, ինչպես նաև հափշտակել իրենց փոխանցված ապրանքները:
«Երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի տարբեր օգտատերերի կողմից տեղեկություններ էին տարածվել այն մասին, որ իբր Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուս զինվորականները ՀՀ-ից Արցախ տեղափոխելու նպատակով տարբեր քաղաքացիներից վճար են ստացել, ինչպես նաև հափշտակել իրենց փոխանցված ապրանքները:
Արցախի Հանրապետության դատախազությունը կապ է հաստատել ՀՀ-ում դեպքի հանգամանքները քննող պաշտոնատար անձանց հետ և պատրաստակամություն հայտնել՝ ձեռնարկել պատշաճ քննություն ապահովելու համար անհրաժեշտ համագործակցության բոլոր միջոցները:
Անընդունելի ենք համարում Արցախում ռուս խաղաղապահների հետ կապված ցանկացած չստուգված այնպիսի տեղեկության հանրայնացումը, որը կարող է չհիմնավորված կերպով ստվերել խաղաղապահների դերակատարությունն ու առաքելությունը, հանրության մոտ արհեստական բացասական վերաբերմունք ձևավորել նրանց նկատմամբ, ինչպես նաև օգտագործվել մեր հակառակորդների կողմից՝ ի վնաս Արցախի Հանրապետության շահերի»,- ասվում է դատախազության հաղորդագրությունում:

Прокуратура Республики Арцах сообщает, что вчера различные пользователи социальной сети "Facebook" распространили информацию о том, что якобы российские военнослужащие, выполнявшие миротворческую миссию в Арцахе, получили оплату от различных граждан для перевода их из Армении в Арцах, а также похитили переданные им товары, передает Artsakhpress.
Прокуратура уточняет, что сегодня лица, пострадавшие от вышеупомянутого инцидента, были приглашены в прокуратуру Арцаха, и из их объяснений стало ясно, что российские военнослужащие, выполняющие миротворческую миссию в Арцахе, не имеют никакого отношения к этому. Инцидент произошел на территории Республики Армения с участием лица, выдававшего себя за российского военнослужащего, в отношении личности которого компетентными органами РА уже принимаются соответствующие меры для выяснения и установления количества и стоимости украденных товаров.
Прокуратура Республики Арцах установила контакт с должностными лицами, расследующими обстоятельства дела в Республике Армения, и выразила готовность предпринять все необходимые меры сотрудничества для обеспечения надлежащего расследования.
"Считаем неприемлемым обнародование любой непроверенной информации, касающейся российских миротворцев в Арцахе, которая может неоправданно затмить роль и миссию миротворцев, создать искусственно негативное отношение к ним среди населения, а также быть использована нашими противниками в ущерб интересам Республики Арцах", - говорится в сообщении прокуратуры Арцаха.