Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը երեքշաբթի օրը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիները։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
«Հունվարի 31-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Նախարարները շարունակել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիների քննարկումը»,- նշել են դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում։
Զրույցի ընթացքում «ընդգծվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղիներով համաչափ աշխատանքի վերսկսման կարևորությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա»։
«Այս համատեքստում հաստատվել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը Մոսկվայում կազմակերպել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարությունների ղեկավարների միջև բանակցությունների հաջորդ փուլը երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ», - ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов во вторник в ходе телефонного разговора обсудили пути урегулирования ситуации вокруг Лачинского коридора. Об этом как передает ТАСС, говорится в сообщении МИД РФ.
"31 января состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Министры продолжили обсуждение путей урегулирования ситуации вокруг Лачинского коридора", - отметили в дипломатическом ведомстве.
На Смоленской площади добавили, что в ходе разговора "акцентирована важность возобновления ритмичной работы по всем трекам азербайджано-армянской нормализации на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении".
"В этом контексте подтверждена готовность российской стороны организовать в Москве очередной раунд переговоров глав внешнеполитических ведомств Азербайджана и Армении по проекту мирного договора между двумя странами", - подчеркнули в МИД РФ.