Պետդեպ. Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը կարևոր նշանակություն ունի Բլինքենի համար
artsakh.news
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը կարևոր նշնակություն ունի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի համար, և Պետդեպն այդ հարցին մեծ ուշադրություն է հատկացնում։ Panorama-ի հաղորդմամբ այս մասին լրագրողների հետ ճապազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը։
Նա հիշեցրել է, որ պետքարտուղարը խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների հետ, ԱՄՆ-ն շարունակում է զբաղվել այդ հարցով։
Անդրադառնալով դիվանագետ Լուի Բոնոյին Կովկասում բանակցային հարցերով ավագ խորհրդական նշանակելուն՝ Վեդանտ Պատելը նշել է, որ նա կգլխավորի Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ԱՄՆ ջանքերը։
«Նա նաև կներկայացնի Միացյալ Նահանգները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի ձևաչափում, ինչպես նախկինում արել են այս պաշտոնում նրա նախորդները։ Ինչ վերաբերում է նրա որակավորմանը, ինչպես ասացի, սա Բայդենի վարչակազմի համար առաջնահերթություն է։ Պարոն Բոնոն ստորաբաժանման ավագ մենեջեր է, որը մեծ փորձ ունի բարդ խնդիրների լուծման գործում: Եվ նա վայելում է պետքարտուղար Բլինքենի  անձնական, նաև ամբողջ գերատեսչության վստահությունը՝ ստանձնելու այս նոր դերը»,- ասել է Պատելը:

Продвижение мирного процесса между Арменией и Азербайджаном имеет большое значение для госсекретаря Блинкена: Госдеп США
artsakh.news
Продвижение мирного процесса между Арменией и Азербайджаном имеет большое значение для госсекретаря США Энтони Блинкена, и Госдеп уделяет этому большое внимание. Как передает Panorama, об этом на брифинге 1 февраля заявил представитель Госдепа США Ведант Патель.
Он напомнил, что Блинкен беседовал с лидерами Армении и Азербайджана, и США продолжат заниматься этим вопросом.
Коснувшись назначения дипломата Луи Боно старшим советником по переговорам на Кавказе, Ведант Патель указал, что он возглавит усилия США по укреплению мира и стабильности на Южном Кавказе.
''Он также будет представлять Соединенные Штаты в формате сопредседателя Минской группы ОБСЕ, как ранее это делали его предшественники на этой позиции. Что касается его квалификации, как я уже говорил ранее, для администрации Байдена это является постоянным приоритетом. Г-н Боно – старший руководитель отдела, с большим опытом работы над сложными вопросами. И он пользуется личным доверием госсекретаря Блинкена и всего департамента, чтобы принять эту новую роль'', – сказал Патель.