Պետդեպ. Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը կարևոր նշանակություն ունի Բլինքենի համար
artsakh.news
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը կարևոր նշնակություն ունի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի համար, և Պետդեպն այդ հարցին մեծ ուշադրություն է հատկացնում։ Panorama-ի հաղորդմամբ այս մասին լրագրողների հետ ճապազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը։
Նա հիշեցրել է, որ պետքարտուղարը խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների հետ, ԱՄՆ-ն շարունակում է զբաղվել այդ հարցով։
Անդրադառնալով դիվանագետ Լուի Բոնոյին Կովկասում բանակցային հարցերով ավագ խորհրդական նշանակելուն՝ Վեդանտ Պատելը նշել է, որ նա կգլխավորի Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ԱՄՆ ջանքերը։
«Նա նաև կներկայացնի Միացյալ Նահանգները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի ձևաչափում, ինչպես նախկինում արել են այս պաշտոնում նրա նախորդները։ Ինչ վերաբերում է նրա որակավորմանը, ինչպես ասացի, սա Բայդենի վարչակազմի համար առաջնահերթություն է։ Պարոն Բոնոն ստորաբաժանման ավագ մենեջեր է, որը մեծ փորձ ունի բարդ խնդիրների լուծման գործում: Եվ նա վայելում է պետքարտուղար Բլինքենի  անձնական, նաև ամբողջ գերատեսչության վստահությունը՝ ստանձնելու այս նոր դերը»,- ասել է Պատելը:

The United States will remain deeply engaged on the settlement between Armenia and Azerbaijan, State Department spokesperson Vedant Patel told a press briefing on Wednesday, Panorama reports.
''This is something that is of deep importance to the Secretary. It’s something that the department is paying close attention to. Secretary Blinken in particular, as you know, had the chance to speak with both the leaders of Armenia and Azerbaijan. So this is something that we’re going to continue to remain deeply engaged on,'' he said.
Speaking about the appointment of Louis Bono as Senior U.S. Adviser for Caucasus Negotiations, Patel said he ''is the lead for U.S. engagement to promote peace and stability for the South Caucasus.''
''And he also represents the United States in the OSCE Minsk Group co-chair format, as his predecessors have in this role. Specifically, what I will say, though, about his qualifications – as I just said, this is an enduring priority for the Biden administration. And Mr. Bono is a senior leader in the department with significant experience working on challenging and complex issues. And he has the personal confidence of Secretary Blinken and this department in taking on this new role,'' the spokesman said.