Արցախի արտգործնախարարը նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների:
Նամակներում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով Արցախում առաջացած հումանիտար խնդիրները, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանման բացասական ազդեցությունը մարդկանց առօրյա կյանքի և հանրապետության տնտեսության վրա:
Ընդգծվել է, որ շրջափակումն Ադրբեջանի՝ Արցախի հայաթափմանն ուղղված առաջին փորձը չէ, այլ ուղիղ շարունակությունն է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի, որի ընթացքում օկուպացվել է Արցախի տարածքի զգալի մասը, իսկ 38 000 մարդ դարձել է փախստական կամ ներքին տեղահանված:
Նշվել է, որ Ադրբեջանի հրաժարումը Կաշենի հանքավայրում անկախ միջազգային դիտարկում անցկացնելու Արցախի կառավարության առաջարկից ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ղեկավարվող «բողոքի ակցիան» ամբողջովին այլ նպատակ ունի. մասնավորապես, լիակատար վերահսկողության տակ վերցնել Լաչինի միջանցքը՝ ի խախտումն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի կեղծ պնդումներն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը բաց է, հերքվում են փաստով, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից առ այսօր Արցախի որևէ բնակչի պատկանող ավտոմեքենա այդ ճանապարհով չի անցել: Իրականում արգելափակված ճանապարհով անցնելու թույլտվություն են ստանում միայն ԿԽՄԿ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները: Ավելին, չկարողանալով միջազգային հանրությանը համոզել, որ «բողոքի ակցիան» իբր էկոլոգիական բնույթ է կրում՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցողն իրենց ներքին գործն է, և նրանք պարտավոր չեն այն քննարկել որևէ երկրի հետ։ Մինչդեռ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի վերոնշյալ բոլոր գործողությունները հետապնդում են միայն մեկ նպատակ՝ Արցախի հայաթափում։
Նամակներում նախարար Սերգեյ Ղազարյանը կոչ է արել ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին՝ իրենց կառավարություններին ներկայացնել զարգացումների իրական պատկերը: Նշվել է. «Հորդորում ենք Ձեր կառավարությանը փոխանցել մեր կոչը՝ գործուն միջոցներ ձեռնարկել, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ կամ ազդեցության այլ գործիքակազմ՝ ուղղված Արցախի ապաշրջափակմանը և Ադրբեջանի հանցավոր նպատակների կանխմանը»:

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Sergey Ghazaryan sent letters to ambassadors of a number of countries accredited to Armenia.
In his letter, the Foreign Minister presented the humanitarian problems in Artsakh caused by the closure of the Lachin Corridor by Azerbaijan, as well as the negative impact of natural gas and electricity supply disruptions on people's daily life and the republic's economy.
It was emphasized that the blockade is not the first attempt by Azerbaijan to ethnically cleanse Artsakh, but is a direct continuation of the aggression unleashed by Azerbaijan in 2020, as a result of which a significant part of the territory of Artsakh was occupied, and 38,000 people became refugees and IDPs.
He noted that Azerbaijan's rejection of the Artsakh government's offer to conduct an independent international monitoring of the Kashen mine was yet another proof that the “protest” led by the Azerbaijani special services pursued a completely different goal, specifically, to take full control of the Lachin Corridor in violation of the Trilateral Statement of 9 November 2020.
It was underlined that Azerbaijan's false claims that the road was open were refuted by the fact that from 12 December 2022 until today, no vehicle belonging to Artsakh residents passed through the Lachin Corridor. In fact, only the vehicles of the ICRC and the Russian Peacekeeping Contingent are allowed to pass through the blocked road. Moreover, failing to convince the international community of the allegedly ecological nature of the “protest”, the Azerbaijani authorities claim that the events taking place in the Lachin Corridor are their internal affair, which they do not have to discuss with any country. Meanwhile, it is obvious that all the above-mentioned actions of Azerbaijan pursue one single goal - ethnic cleansing of Artsakh.
In his letter, Foreign Minister Sergey Ghazaryan urged the foreign Ambassadors accredited to Armenia to present to their Governments the real picture of what was happening on the ground. In particular, the letter said: "We urge you to convey to your Government our appeal to take effective measures, including imposing sanctions or using other instruments of pressure, aimed at lifting the blockade of Artsakh and preventing the criminal intentions of Azerbaijan".