Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել վերոնշյալ հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Քննարկվել են hայ մեծանուն կոմպոզիտոր, դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված միջոցառումները բարձր մակարդակով անցկացնելուն ուղղված կազմակերպչական մի շարք հարցեր:
Հոբելյանական միջոցառումների ծրագրի շրջանակում աշխատանքները համակարգելու նպատակով ստեղծված հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են նախապատրաստական աշխատանքները, առաջիկա անելիքները: Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ Արամ Խաչատրյանի 120 ամյակի հոբելյանական միջոցառումների ցանկում ընգրկվելու համար ստացվել է շուրջ 40 հայտ: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են՝ հյուրախաղեր, փառատոններ, կրթական միջոցառումներ, ձայնագրություններ, նամակների ժողովածուի հրապարակում, Արամ Խաչատրյանի մասին պատմող տարբեր անդրադարձներ, միջազգային մրցույթ, եզակի նյութերի ցուցադրություն և այլն:
Արայիկ Հարությունյանը համակարգման աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու համար կարևորել է շահագրգիռ գերատեսչությունների հետևողական աշխատանքը և համագործակցությունը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը տվել է մի շարք հանձնարարականներ, մասնավորապես, քննարկված ուղղություններով առաջարկություններ ներակայացնելու, պատշաճ իրազեկում ապահովելու վերաբերյալ:

Под председательством руководителя аппарата премьер-министра, председателя Юбилейной комиссии по 120-летию Арама Хачатряна Араика Арутюняна в правительстве состоялось первое заседание указанной комиссии.
Был обсужден ряд организационных вопросов проведения на высоком уровне мероприятий, посвященных 120-летию со дня рождения велиого армянского композитора, дирижера, Народного артиста СССР Арама Хачатряна.
Члены комиссии по координации работ в рамках программы юбилейных мероприятий представили подготовительные работы и предстоящие шаги. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что поступило около 40 заявок на включение в список мероприятий, посвященных 120-летию Арама Хачатряна. В рамках программы планируется провести гастроли, фестивали, образовательные мероприятия, записи, издание собрания писем, различные упоминания об Араме Хачатряне, международный конкурс, выставка уникальных материалов и т.д.
Араик Арутюнян подчеркнул важность последовательной работы и сотрудничества заинтересованных ведомств для эффективной организации координационных работ.
Руководитель аппарата премьер-министра дал ряд поручений, в частности, по представлению предложений по обсуждаемым направлениям и обеспечению должного информирования.