ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Խորվաթիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանին: Հանդիպմանը քննարկվել է երկկողմ հարաբերություններին միտված բազմոլորտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ալեն Սիմոնյանը, նշելով, որ Խորվաթիայի խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով ընդամենը մեկ այց է եղել` 2011 թվականին, առաջարկել է ակտիվացնել միջխորհրդարանական հարաբերությունները:
Անդրադարձ է եղել բարեկամ երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ երկխոսության հարցում բարեկամական խմբերի դերին:
Գործընկերները խոսել են հետպատերազմյան իրադրությունից, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից եւ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120.000 հայերին սպառնացող վտանգներից ու Ադրբեջանի կողմից վարվող շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունից: «Արցախ միջազգային, այդ թվում` հումանիտար կազմակերպությունների մուտքն արգելելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն անընդունելի է: Մեր խորին համոզմամբ անհրաժեշտ է, որ Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնյաները եւ կառույցները Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հնարավորություն ունենան` մարդու իրավունքների վիճակի մշտադիտարկում իրականացնելու համար»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին զրույց է ծավալվել միջազգային հարթակներում գործակցության հնարավորությունների շուրջ: Քննարկվել են կրթության, գիտության, առեւտրի եւ զբոսաշրջության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարները: «Կարծում եմ` ուղիղ թռիչքների գործարկումը կնպաստի երկու ուղղություններով զբոսաշրջության զարգացմանը»,- նկատել է Ալեն Սիմոնյանը:

7 февраля Председатель НС Ален Симонян принял министра иностранных дел Республики Хорватия Гордана Грлича Радмана. На встрече обсуждалась необходимость многовекторного сотрудничества в рамках двусторонних отношений. Ален Симонян, отметив, что визит на уровне спикера парламента Хорватии был лишь в 2011 г., предложил активизировать межпарламентские связи.
Отмечена роль групп дружбы в активном диалоге между парламентами дружественных стран.
Партнеры обсудили послевоенную ситуацию, кризис в Лачинском коридоре, агрессию Азербайджана против суверенной территории Армении, угрозы проживающим в Нагорном Карабахе 120 тысячам армянам, продолжающуюся агрессивную политику Азербайджана. “Политика Азербайджана по запрету въезда в Арцах международных, в том числе гуманитарных организаций неприемлема. По нашему глубокому убеждению, необходимо, чтобы должностные лица и структуры Совета Европы имели возможность посещать Нагорный Карабах для мониторинга состояния прав человека", - отметил Ален Симонян.
В завершение беседы затронуты возможности взаимодействия на международных площадках. Обсуждены перспективы сотрудничества в области образования, науки, торговли и туризма. “Полагаю, запуск прямых полетов в обоих направлениях посодействует развитию туризма”, - заметил глава армянского парламента.