Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը վստահեցնում է, որ էներգետիկ ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցության ակտիվացումը չի նշանակում, որ Եվրոպական Միության համար երկրորդ պլան են մղվելու մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարցերը:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Բերբոկն ընդգծեց՝ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի պատճառով ԵՄ-ն հրաժարվել է ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներից և այլ գործընկների է փնտրում՝ էներգետիկ ճգնաժամից խուսափելու համար, սակայն հավաստիացրեց, որ մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարցերը չեն կարող երկրորդ պլան մղվել, քանի որ դա կարող է շատ վատ հետևանքների հանգեցնել:
«Այո, մենք գործընկերներ ենք փնտրում էներգետիկ ճգնաժամից խուսափելու համար, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք անտեսելու ենք մարդու իրավունքները: Այս սկզբունքը գործելու է նաև Ադրբեջանի պարագայում»,- հայտարարեց Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок уверяет, что активизация сотрудничества с Азербайджаном в сфере энергетики не означает, что для Евросоюза вопросы прав человека и верховенства права будут отодвинуты на второй план.
Об этом в ответ на вопрос Арменпресс заявила министр иностранных дел Германии в ходе пресс-конференции по итогам встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Бербок подчеркнула, что из-за российской агрессии против Украины ЕС отказался от российских энергоресурсов и ищет других партнеров, чтобы избежать энергетического кризиса, но заверила, что вопросы прав человека и верховенства права не могут быть отодвинуты на второй план, поскольку это может привести к очень плохим последствиям.
"Да, мы ищем партнеров, чтобы избежать энергетического кризиса, но это не значит, что мы будем игнорировать права человека. Этот принцип будет работать и в случае с Азербайджаном", - заявила глава МИД ФРГ.