Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար Ալ Ասադի հետ:
Վարչապետն իր և ՀՀ կառավարւթյան անունից ցավակցություններ է փոխանցել բարեկամ Սիրիայի նախագահին և ժողովրդին՝ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժերի շղթայի պատճառած մեծաթիվ զոհերի ու ավերածությունների կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը շուտափույթ ապաքինում է մաղթել բոլոր վիրավորներին և նշել, որ Հայաստանը պատրաստվում է աջակցել Սիրիային՝ զորավիգ լինելու երկրաշարժից տուժած բնակչության ծանր կենսական պայմանները թեթևացնելու և աղետի հետևանքները վերացնելու հարցում:
Բաշար Ալ Ասադը շնորհակալություն է հայտնել զորակցության համար և նշել, որ իրենց համար այս պահին առաջնային խնդիրը կապված է սննդի հետ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի՝ Հայաստանը որպես առաջնահերթություն Սիրիա կուղարկի սնունդ, ինչպես նաև այլ տեսակի օգնություն:
Սիրիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերվելիք օժանդակության համար և հույս հայտնել, որ նաև Հայաստանի Հանրապետության օգնությամբ հնարավոր կլինի հնարավորինս արագ հաղթահարել երկրաշարժի ծանր հետևանքները:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Syrian Arab Republic Bashar Al-Assad.
The Prime Minister, on behalf of himself and the Government of the Republic of Armenia, conveyed condolences to the President and people of friendly Syria in connection with the large number of victims and destruction caused by the chain of earthquakes that occurred on February 6. Nikol Pashinyan wished a speedy recovery to all the injured and noted that Armenia is planning to support Syria to be able to ease the difficult living conditions of the earthquake-affected population and eliminate the consequences of the disaster.
Bashar al-Assad thanked for the solidarity and noted that the primary issue facing them at the moment is related to food.
An agreement was reached that Armenia should send food and other types of aid to Syria as a priority.
The President of Syria thanked for the assistance to be provided and expressed hope that with the help of the Republic of Armenia it will be possible to overcome the severe consequences of the earthquake as quickly as possible.