ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանն ամենաշատն է շահագրգիռ, որ տարածաշրջանում կոմունիկացիաները բացվեն, ուրիշ որևէ մեկն այդ ճանապարհների կարիքն ավելի շատ չունի՝ ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան, և քանի որ բոլորը հասկանում են, որ ՀՀ-ն ամենաշատն ունի այդ ճանապարհների կարիքը, փորձում են այդ ճանապարհները բացելու գինը Հայաստանի համար ավելացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետն ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի հարցին՝ ԵԱՏՄ-ի և տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ:
Վարչապետը ընդգծեց, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի հետ կապող ցամաքային մեկ օղակ ունի՝ Վերին Լարսը՝ օբյեկտիվորեն անհաղթահարելի խնդիրներով, քանի որ ոչ ոք չի կարող կառավարել ձնահոսքերը, եղանակը, հեղեղումները, փլուզումները:
«Իհարկե, հիմա մեր վրաց գործընկերները նախաձեռնել են թունելի կառուցումը, որը խնդիրը մեծամասամբ կլուծի: Բայց, մյուս կողմից էլ, մենք, իհարե, հասկանում ենք, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացումը, մասնավորապես Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու և ավտոճանապարհների բացումն էականորեն կմեծացնի մեր առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի և ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի հետ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա վստահեցրեց, որ Հայաստանն այս առումով շահագրգռված է, պատրաստ է իրականացնել նոյեմբերի 9-իեռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում գրվածը:
«Ամենաշատը մենք ենք ուզում, որ այդ ճանապարհները բացվեն, և դիմադրում են մյուսները: Մենք ենք ամենաշատը շահագրգիռ, որովհետև մենք ենք, որ 30 տարի եղել ենք շրջափակման մեջ, ուրիշ որևէ մեկն այդ ճանապարհների կարիքն ավելի շատ չունի՝ ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան: Իրենք բոլոր ճանապարհների այլընտրանքներն ունեն: Եվ, քանի որ բոլորը հասկանում են, որ մենք ամենաշատն ունենք այդ ճանապարհների կարիքը, փորձում են այդ ճանապարհները բացելու գինը մեզ համար ավելացնել: Մենք ասում ենք՝ չէ, եկեք այն, ինչ գրել ենք նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, ճշգրիտ իրականացնենք: Եվ այն, ինչ չենք գրել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, մի վերագրեք եռակողմ հայտարարությանը»,-նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը ընդգծեց՝ վերջերս Ադրբեջանի նախագահն ինքն է ասել, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում միջանցք բառ չկա, ինքն է ներմուծել խոսույթ:
«Սրանով ամեն ինչ ասված է: Չկա գրված միջանցք, չկա գրված Հայաստանի սուվերենության որևէ սահմանափակում, չկա գրված Հայաստանի օրենսդրության կիրառության որևէ սահմանափակում: Եվ բառիս իսկական իմաստով արձանագրում եմ, որ մենք հենց վաղը պատրաստ ենք այդ բոլոր գործողություններն իրականացնել, մեկնարկը տալ»,-եզրափակեց վարչապետը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что в открытии коммуникаций в регионе больше всего заинтересована Армения, никто -  ни Азербайджан, ни Турция, не нуждается в этих дорогах больше Армении, и поскольку все понимают, что больше всего эти дороги нужны Армении, они стараются набивать цену открытия этих дорог для Армении. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании в ответ на вопрос депутата Ширака Торосяна об открытии коммуникаций в ЕАЭС и регионе.
Премьер-министр подчеркнул, что у Армении есть одно сухопутное сообщение с ЕАЭС – Верхний Ларс, с объективно непреодолимыми проблемами, потому что никто не может управлять лавинами, погодой, наводнениями, обвалами.
''Конечно, сейчас наши грузинские партнеры инициировали строительство тоннеля, что во многом решит проблему. Но, с другой стороны, конечно, мы понимаем, что открытие коммуникаций в регионе, в частности открытие железной и автомобильной дороги Армения-Азербайджан, значительно увеличит наш товарооборот с ЕАЭС и не только с ЕАЭС'', - сказал Пашинян.
Он заверил, что Армения заинтересована в этом и готова реализовать то, что написано в пункте 9 трехстороннего заявления от 9 ноября.
''Больше всего именно мы хотим, чтобы эти дороги были открыты, а другие сопротивляются. Мы больше всего заинтересованы, потому что мы находимся в блокаде на протяжении уже 30 лет, никто -  ни Азербайджан, ни Турция, не нуждается в этих дорогах больше Армении. У них есть альтернативы этим дорогам. И поскольку все понимают, что больше всего эти дороги нужны Армении, они стараются набивать цену открытия этих дорог. Мы говорим: нет, давайте реализовывать именно то, что мы написали в трехстороннем заявлении от 9 ноября. А то, что мы не написали в трехстороннем заявлении от 9 ноября, не приписывать трехстороннему заявлению'', - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что недавно сам президент Азербайджана сказал, что в пункте 9 заявления от 9 ноября нет слова ''коридор'', он сам ввел это слово.
''Этим все сказано. Не написано ''коридор'', не написано какое-либо ''ограничение суверенитета Армении'', не написано какое-либо ''ограничение применения армянского законодательства''. И в прямом смысле этого слова констатирую, что мы готовы осуществить все эти действия, запустить хоть завтра'', — заключил премьер-министр.