ՀՀ նախագահն ընդունել է Իրանի դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ և ի դեմս դեսպանի՝ Իրանի ժողովրդին հղել իր լավագույն բարեմաղթանքները:
«Այսօրվա մեր հանդիպումը շատ լավ առիթով է պայմանավորված: Նշվում է Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձը:
Շնորհավորում եմ ձեզ, Իրանի մեր գործընկերներին, ժողովրդին և հղում իմ լավագույն բարեմաղթանքները: Մաղթում եմ հաջողություններ և ամենակարևորը՝ խաղաղություն:
Մեր բազմադարյա հարաբերությունները մեզ հուշում են, որ մենք միմյանց վերաբերվել ենք շատ բարեկամաբար, հարգանքով և պարտավոր ենք այդ ավանդույթները շարունակել: Մեր երկու երկրները սերտ համագործակցում են և ապագային այդ նույն տրամադրվածությամբ ենք նայում, որպեսզի ավելի ընդլայնենք մեր համագործակցությունը, մեր երկրները միմյանց ավելի ներկայանալի դարձնենք: Դա լինելու է ի շահ մեր ժողովուրդների, նպաստելու է մեր երկրների հզորացմանը, բարեկեցության բարձրացմանը»
,- ասել է նախագահը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և շնորհավորանքի համար և կարծիք հայտնել, որ Իսլամական հեղափոխությունն իր դրական ազդեցությունն է ունեցել հարևան պետությունների վրա:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-իրանական բազմաշերտ համագործակցության զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու և առկա ներուժի ամբողջական իրացման շուրջ: Առանձնահատուկ կարևորվել է բարձր տեխնոլոգիական, հանքարդյունաբերության ոլորտներում, ինչպես նաև հաղորդակցության ուղիների կառուցման և փոխգործակցության լայն հնարավորություններ ընձեռող այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Դեսպան Զոհուրին գոհունակությամբ նշել է, որ չնայած անցնող տարվա դժվարություններին, հայ-իրանական առևտրատնտեսական շրջանառությունը զգալի աճ է ունեցել և այդ տեմպը հարկավոր է պահպանել և զարգացնել: Իր խոսքում դեսպանն անդրադարձել է նաև հայկական և իրանական վերլուծական կենտրոնների միջև կապերի սերտացման ու համագործակցության զարգացման դրական միտումներին:

Vahagn Khachaturyan received the Ambassador of Iran Abbas Badakhshan Zohouri
Today, President Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri.
President Khachaturyan welcomed the Ambassador and congratulated him on the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution, rendering his best wishes to the people of Iran in the person of the Ambassador.
“Our today’s meeting is conditioned by a very good occasion. It’s the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution.
I congratulate you, our Iranian partners and the people of Iran and offer my best wishes. I wish you success and, above all, peace.
Our centuries-old relations indicate that we have treated each other very friendly and respectfully, and we are bound to continue these traditions. Our countries cooperate closely, and we look into the future with the same spirit, in order to expand our cooperation, and make our countries more presentable to each other. It will be for the benefit of our peoples, will contribute to the strengthening of our countries and the increase of welfare," said the President.
Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri expressed his gratitude for the reception and the congratulations and shared an opinion that the Islamic Revolution had a positive impact on the neighbouring countries, too.
During the meeting, the sides exchanged ideas on giving a new impetus to the development of the Armenian-Iranian multi-layered cooperation and fully realizing the existing potential. They put a special emphasis on the implementation of joint projects in the fields of high technologies and mining, as well as in the establishment of communication channels and other areas providing wide opportunities for interaction.
Ambassador Zohouri gladly noted that, in spite of the challenges of the past year, there has been a significant increase in Armenian-Iranian trade and economic turnover, and it’s necessary to maintain and develop this pace. In his speech, the Ambassador also spoke of the positive tendency in the development of closer relations and cooperation between the Armenian and Iranian analytical centres.
During the meeting, both sides attached importance to the necessity to activate high-level contacts.