«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հրատապ հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի հայ համայնքին
Հաշվի առնելով փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, ինչն ավելի խորացրեց Սիրիայում արդեն տարիներ շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի Հալեպ քաղաքում գործող 15, ինչպես նաև Դամասկոսի, Լաթակիայի և Քեսաբի հայ կրթական հաստատություններին։
«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, որի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի` «Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի» կողմից տրամադրված 100 հազար ԱՄՆ դոլարը կուղղվի այդ կրթական հաստատություններին, որտեղ աշխատող շուրջ 1100 ուսուցիչները և տեխնիկական անձնակազմը կստանան ֆինանսական աջակցություն։  «Երկրաշարժից վնասվել են նաև համայնական կրթական և եկեղեցական կառույցներ, այդ թվում նաև Հալեպում գտնվող «Քարէն Եփփէ» ազգային  ճեմարանը, «Կիլիկեան» դպրոցը և Ազգային պատսպարանը, ուստի հատկացված ֆինանսական աջակցության մի մասը կուղղվի այդ հաստատությունների վերանորոգմանը։
Այս հրատապ հումանիտար ծրագիրն իրականացվում է Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Սիրիայում գործող  եկեղեցական և համայնքային այլ կառույցների ներգրավվածությամբ:
Նշենք, որ սիրիահայությանը նախորդ  օժանդակության ծրագիրն իրականացվել էր 2020 թվականին, երբ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված Սիրիայում էլ ավելի բարդացավ   առողջապահական և սոցիալ–տնտեսական իրավիճակը: Հիմնադրամը 70 հազար ԱՄՆ դոլար տրամադրեց  Սիրիայում գործող  մի շարք հայկական կրթօջախների, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ Սիրիայում ստացիոնար բուժում ստացող սիրիահայությանը։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր զորակցությունն է հայտնում երկրաշարժից տուժածներին և հավատարիմ մնալով իր համահայկական առաքելությանը, ամուր կանգնած է սիրիահայության կողքին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Всеармянский фонд "Айастан" оказывает срочную гуманитарную помощь армянской общине Сирии
В связи с разрушительным землетрясением в Сирии 6 февраля, усугубившим продолжающийся в стране гуманитарный кризис, Всеармянский фонд "Айастан" оказывает финансовую поддержку 15 армянским учебным заведениям в Алеппо, а также другим армянским учебным заведениям в Дамаске, Латакии и Кесабе.
Как сообщили "Арменпресс" в пресс-службе Фонда, помощь в размере 100 000 долларов предоставляется французским филиалом (Fonds Arménien de France) Всеармянского фонда "Айастан" и будет выделена образовательным учреждениям для оказания финансовой помощи примерно 1100 учителям и техническому персоналу.
Были повреждены здания армянских учебных заведений и церквей в Алеппо. Поэтому часть поддержки будет направлена ​​на ремонт этих учреждений.
Срочная гуманитарная помощь будет распределяться в тесном сотрудничестве с посольством Республики Армения в Сирии и с привлечением церковных и армянских общественных организаций.
Предыдущая программа помощи сирийским армянам была реализована в 2020 году, когда медико-социальная и экономическая ситуация в Сирии еще больше осложнилась пандемией коронавируса. Фонд выделил 70 тыс долларов ряду армянских образовательных центров в Сирии, а также сирийским армянам, проходящим лечение от коронавируса в стационаре.
Всеармянский фонд "Айастан" выражает поддержку пострадавшим от землетрясения и, приверженный своей гуманитарной миссии, твердо стоит на стороне армянской общины Сирии.