«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հրատապ հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի հայ համայնքին
Հաշվի առնելով փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, ինչն ավելի խորացրեց Սիրիայում արդեն տարիներ շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի Հալեպ քաղաքում գործող 15, ինչպես նաև Դամասկոսի, Լաթակիայի և Քեսաբի հայ կրթական հաստատություններին։
«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, որի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի` «Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի» կողմից տրամադրված 100 հազար ԱՄՆ դոլարը կուղղվի այդ կրթական հաստատություններին, որտեղ աշխատող շուրջ 1100 ուսուցիչները և տեխնիկական անձնակազմը կստանան ֆինանսական աջակցություն։  «Երկրաշարժից վնասվել են նաև համայնական կրթական և եկեղեցական կառույցներ, այդ թվում նաև Հալեպում գտնվող «Քարէն Եփփէ» ազգային  ճեմարանը, «Կիլիկեան» դպրոցը և Ազգային պատսպարանը, ուստի հատկացված ֆինանսական աջակցության մի մասը կուղղվի այդ հաստատությունների վերանորոգմանը։
Այս հրատապ հումանիտար ծրագիրն իրականացվում է Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Սիրիայում գործող  եկեղեցական և համայնքային այլ կառույցների ներգրավվածությամբ:
Նշենք, որ սիրիահայությանը նախորդ  օժանդակության ծրագիրն իրականացվել էր 2020 թվականին, երբ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված Սիրիայում էլ ավելի բարդացավ   առողջապահական և սոցիալ–տնտեսական իրավիճակը: Հիմնադրամը 70 հազար ԱՄՆ դոլար տրամադրեց  Սիրիայում գործող  մի շարք հայկական կրթօջախների, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ Սիրիայում ստացիոնար բուժում ստացող սիրիահայությանը։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր զորակցությունն է հայտնում երկրաշարժից տուժածներին և հավատարիմ մնալով իր համահայկական առաքելությանը, ամուր կանգնած է սիրիահայության կողքին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Hayastan All Armenian Fund provides urgent humanitarian assistance to Armenian community of Syria
As a result of the devastating earthquake in Syria on February 6 which has worsened the ongoing humanitarian crisis in the country, the Hayastan All Armenian Fund is providing financial support to 15 Armenian educational institutions in Aleppo, as well as other Armenian educational institutions in Damascus, Latakia, and Kessab, ARMENPRESS was infomred from the website of Hayastan All Armenian Fund.
The assistance of $100,000 is provided by the French affiliate (Fonds Arménien de France) of the Hayastan All Armenian Fund and will be allocated to educational institutions for provision of financial assistance to around 1,100 teachers and technical staff.
The buildings of Armenian educational institutions and churches in Aleppo were damaged, including Karen Jeppe Armenian College, Cilician College and S.O. Khach Orphanage. Therefore, a part of the support will be allocated for renovation purposes of those institutions.
The urgent humanitarian aid will be distributed in close cooperation with the Embassy of the Republic of Armenia in Syria and with the involvement of the church and Armenian community organizations.
The previous program of assistance to the Syrian Armenians was implemented in 2020 when the healthcare, social and economic situation in Syria was further complicated by the coronavirus pandemic. The Fund allocated $70,000 to a number of Armenian educational centers in Syria as well as to Syrian Armenians undergoing coronavirus treatment in inpatient facilities.
The Hayastan All Armenian Fund expresses its support to those affected by the earthquake and being committed to its humanitarian mission, stands firmly by the Syrian Armenian community.