Թուրքիայում երկրաշարժից հետո փլատակների տակ մնացած 8000 մարդ է փրկվել․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ հաջողվել է երկրաշարժից հետո փլատակների տակ եղած 8 հազար մարդու կյանք փրկել:
«Ցավոք սրտի, փլուզված հազարավոր տների փլատակների տակից դուրս բերված զոհերի թիվն աճում է: Ընդհանուր առմամբ փրկվել է ավելի քան 8 հազար մարդ։ Ավելի քան 81 հազար մարդ վիրավորվել է, որոնցից զգալի մասն արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցներից»,- երեքշաբթի Դուբայում Համաշխարհային կառավարության գագաթաժողովի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում ասել է Թուրքիայի նախագահը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ակնկալում ենք բուժել դարի այս արհավիրքի պատճառած մեր վերքերը մոտ ապագայում։ Նախատեսում ենք արագ վերականգնել բոլոր ավերված քաղաքները։ Աշխարհի ավելի քան 100 երկիր, առաջին հերթին արաբական երկրները մեզ օգնություն են ուղարկել կամ իրենց ցավակցությունները հայտնել»,- հավելել է նա:

В Турции после землетрясений спасены 8 тыс. человек, находившихся под завалами
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил о спасении в стране после землетрясений 8 тыс. человек, находившихся под завалами.
"К сожалению, по мере разбора завалов из обломков тысяч обрушившихся домов число погибших растет. Всего спасены более 8 тыс. человек. Пострадали более 81 тыс. человек, значительная часть из которых уже выписана из больниц", - сообщил президент во вторник в видеообращении к участникам Всемирного правительственного саммита, который проходит в Дубае. Запись выступления Эрдогана обнародовала его канцелярия.
"В скором времени мы рассчитываем залечить наши раны, нанесенные этим бедствием века. Планируем быстро восстановить все разрушенные города. Более 100 стран мира, в первую очередь арабские государства, направили нам помощь или выразили слова соболезнования", - добавил он, передает ТАСС