Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ 2022 թվականին աճել է 2,8 անգամ
ԵԱՏՄ ապրանքների փոխադարձ առևտրի ծավալը, ըստ Եվրասիական զարգացման բանկի, պատմական ռեկորդ է սահմանել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, ԵԱՏՄ-ի փոխադարձ առևտուրը 2022 թվականին հասել է իր առավելագույն արժեքին և, ըստ Բանկի վերլուծաբանների, կազմել է 80,6 մլրդ դոլար (աճը՝ 10,3%)։
Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանն իրենց արտահանումը ԵԱՏՄ ավելացրել են 9,8 մլրդ դոլարով (1,4 անգամ), որից Ռուսաստան՝ 9,5 մլրդ դոլարով։Այսպես, Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ աճել է 1,6 մլրդ դոլարով (2,8 անգամ), Բելառուսին՝ 5,6 մլրդ դոլարով (1,3 անգամ), Ղազախստանին՝ 1,9 մլրդ դոլարով (1,2 անգամ), Ղրղզստանին՝ 646 մլն դոլարով (1,8 անգամ)։
Հայաստանի և Ղրղզստանի համար ԵԱՏՄ շուկայի նշանակությունը զգալիորեն աճել է. Միության երկրների մասնաբաժինը Հայաստանի ընդհանուր արտահանման մեջ 29,3%-ից աճել է մինչև 46,8%, Ղրղզստանում՝ 28,8%-ից մինչև 65,8%։

Экспорт Армении в страны ЕАЭС вырос в 2022 г. в 2,8 раза
Объем взаимной торговли товарами ЕАЭС, по данным Евразийского банка развития, установил исторический рекорд, передает Sputnik Армения.
Объем экспорта из Армении в страны ЕАЭС вырос в 2,8 раза в 2022 г., сообщает пресс-служба Евразийского банка развития.
Как отмечается в сообщении, взаимная торговля ЕАЭС в 2022 г. достигла максимального значения и составила, по оценке аналитиков Банка, $80,6 млрд (прирост на 10,3%).
Армения, Беларусь, Казахстан и Кыргызстан нарастили объемы экспорта в ЕАЭС на $9,8 млрд (в 1,4 раза), из них в Россию - на $9,5 млрд.
Так, экспорт Армении в ЕАЭС вырос на $1,6 млрд (в 2,8 раза), Беларуси - на $5,6 млрд (в 1,3 раза), Казахстана - на $1,9 млрд (в 1,2 раза), Кыргызстана - на $646 млн (в 1,8 раза).
Значимость рынка ЕАЭС для Армении и Кыргызстана существенно возросла. Доля стран Союза в общем экспорте Армении увеличилась с 29,3% до 46,8%, в Кыргызстане - с 28,8% до 65,8%.