Ծառայության ընթացքում սմարթ հեռախոսներ օգտագործող կարգազանց զինծառայողները ենթարկվելու են պատասխանատվության. ՀՀ ՊՆ
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը զինծառայողներին մշտապես հորդորում է զերծ մնալ արգելված իրեր պահելուց, մասնավորապես` սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ:
Չնայած այս հորդորներին, այնուամենայնիվ, շարունակելով զորամասերում ամենօրյա հետևողական աշխատանքները, ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները հայտնաբերում են սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ և այլ արգելված պարագաներ:
Զինված ուժերում կարգապահության ամրապնդման, անվտանգության ապահովման համար ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում զինծառայողների ծնողներին, ընկերներին սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ, արգելված իրեր չփոխանցել զինվորներին:
Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ զինծառայողների շրջանում հայտնաբերված սմարթֆոն տեսակի հեռախոսները զինծառայողներին վերադարձվելու են միայն ժամկետային զինվորական ծառայությունն ավարտվելուց հետո:
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների ձեռնարկած մեծածավալ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել, ՌՈ բաժիններ են տեղափոխվել ՀՀ ԶՈւ մի շարք պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ, որոնք, խախտելով ՀՀ ՊՆ N հրամանը, օգտագործել են սմարթ հեռախոսներ, զինվորական ծառայության առօրյայից լուսանկարներ են ներբեռնել համացանց: Զինծառայողները ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հետամուտ է լինելու նմանօրինակ դեպքերի բացառմանը և կարգազանց զինծառայողներին ենթարկելու է պատասխանատվության

Военнослужащие, использующие смартфоны во время службы, будут привлечены к ответственности: МО Армении
Военная полиция РА постоянно призывает военнослужащих воздержаться от хранения запрещенных вещей, в частности, смартфонов.
Однако, несмотря на эти призывы, сотрудники Военной полиции, продолжая ежедневную последовательную работу в воинских частях, обнаруживают смартфоны и другие запрещенные предметы.
В целях укрепления дисциплины и обеспечения безопасности в ВС РА, вновь призываем родных и близких, друзей военнослужащих не передавать им смартфоны.
Министерство обороны РА сообщает, что найденные у военнослужащих смартфоны будут возвращены им только по завершению несения военной службы.
В результате предпринятых сотрудниками Военной полиции МО РА широкомасштабных действий, было установлено, что в отделения Военной полиции были переведены солдаты срочной и контрактной служб, которые, нарушив приказ МО РА, использовали смартфоны, посредством которых публиковали в сети интернет фотографии из воинских частей. Военнослужащие были подвергнуты дисциплинарной ответственности.
Министерство обороны РА будет последовательным в деле исключения подобных случаев, а допустившие нарушения военнослужащие будут привлечены к ответственности.