ՄԻԵԴ–ում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի 4 գործ կա. Եղիշե Կիրակոսյան
Այս պահին Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի ՄԻԵԴ–ում 4 գործ կա։ Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց միջազգային հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, հաղորդում է Sputnik-ը։
Առաջին գործը վերաբերում է 2020 թվականի պատերազմին հաջորդող 2 ամիսներին կատարված դեպքերին, երկրորդը վերաբերում է գերեվարված անձանց նկատմամբ ապօրինի դատավարություններին։ Երրորդը` ՀՀ–ի սուվերեն տարածքում Ադրբեջանի ԶՈւ–ի ներկայության և դրանով իսկ մարդու իրավունքների խախտման մասին է, իսկ չորրորդն էլ ներառում է 2022-ի մարտի Փառուխի դեպքերը, Արցախում գազանջատումները, Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցած զարգացումները։
«Ադրբեջանի կողմից հաստատված 33 գերիների դեմ ապօրինի դատավարությունների մասով որոշ տղաների հետ կապված դատարանի` միջանկյալ միջոցներ կիրառելու որոշումների ժամկետները լրացել են, սակայն նրանք շարունակում են բանտում պահվել։ Իրավական գործիքներով մաքսիմալ հնարավոր բոլոր ջանքերն արվել են։ Ցավոք, այս պահին լրացուցիչ որևէ անելիք չունենք այս մասով` եթե նոր փաստեր ենք գտնում, ներկայացնում ենք դատարանին»,–ասաց Կիրակոսյանը։
Նա հավելեց, որ գերեվարված զինծառայողների դատավարությունը բեմականացված էր՝ որոշակի ժամանակահատված հայ զինծառայողներին Ադրբեջանում պահելու համար։

Четыре дела Армении против Азербайджана находятся на рассмотрении в ЕСПЧ – Киракосян
Четыре дела Армении против Азербайджана находятся на рассмотрении Европейского суда по правам человека, сообщил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян на пресс-конференции в Ереване, передает Spuntik.
По его словам, первый иск касается войны 2020 года и последующих событий с пленением армянских военных, а второй - незаконных судебных процессов в отношении пленных. Третий иск Армения направила после вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении в мае 2021 года, а четвертый - событий у Паруха (занятие ВС Азербайджана позиций высот вблизи села в Нагорном Карабахе) и перекрытия Лачинского коридора.
Что же касается судьбы 33 армянских военнопленных, факт пленения которых признает Баку, то Кираскосян подчеркнул, что все сроки примененных ЕСПЧ промежуточных мер уже истекли, однако они продолжают оставаться в азербайджанских тюрьмах.
"Были задействованы все возможные правовые инструменты. К сожалению, на данный момент нам больше нечего делать по этой части. Но если мы выявляем новые факты, то представляем их суду", - сказал юрист.
На данный момент Баку подтверждает пленение 33 человек. Однако, по информации армянской стороны, их число намного больше. По данным правозащитников, в азербайджанском плену удерживаются 80 человек.