Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման համաձայնագրի վավերացումը կխթանի ՀՀ- ՌԴ համագործակցությունը. ԲՏԱ փոխնախարար
Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը` Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 27-ի նիստում ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ` սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման և դրանց համատեղ դիմակայման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղությունները:
Գևորգ Մանթաշյանի ներկայացմամբ կողմերը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցություն են իրականացնում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, կարևորվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգումը, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը նպաստող վստահության անհրաժեշտ միջոցառումների համաձայնեցումը և իրականացումը, երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը, տեղեկացնելով, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի ապրիլի 19-ին, առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

Армения и Россия расширят сотрудничество в сфере обеспечения информационной безопасности
''Цель соглашения – содействие сотрудничеству между компетентными органами РА и РФ в сфере обеспечения информационной безопасности'', - отметил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Г.Манташян 27 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, представляя законопроект о ратификации ''Соглашения о сотрудничестве между Правительством РА и Правительством РФ в сфере обеспечения информационной безопасности''.
Реализацией соглашения намечается способствовать расширению взаимодействия между Республикой Армения и Российской Федерацией в области информационной безопасности, включая обмен информацией об угрозах и совместные меры противодействия им, а также обмен сведениями по законодательному полю.
По Манташяну, стороны сотрудничают в сфере информационной безопасности по ряду направлений. В частности, согласование мер противодействия угрозам в сфере информационной безопасности, обмен информацией в сфере обеспечения правопорядка, согласование и реализация необходимых мер доверия, способствующих обеспечению информационной безопасности, обмен информацией по законодательству двух государств.
Содокладчик А.Хачатрян, сообщив, что соглашение было подписано 19 апреля 2022 г., предложил одобрить законопроект.